آلومینیوم کرتین وال

آلومینیوم کرتین وال همانطور که از نام آن می توان حدس زد در نمای ساختمان و یا پارتیشن های شیشه ای کاربرد دارد. کرتین وال معنای دیوار پرده ای یا دیوار شیشه ای را می دهد. نماهای ساختمان های شیک اکثرا با استفاده از پروفیل کرتین وال به نام لامل و  شیشه های جیوه ای و آینه ای منظره ای چشم نواز از ساختمان می دهد.
سبکی آلومینیوم کرتین وال و قابلیت شیشه به جهت قابلیت هایی نظیر عایق حرارتی، صوتی، رطوبتی موجب اقبال معماران و مهندسین ساختمان به سمت این گونه نماها گردیده است.

در سیستم کرتین وال بدلیل استفاده از پروفیل های آلومینیومی با سطح مقطع مختلف، سبب شده است که نمای کرتین وال به تنهایی قابلیت ایستایی بالایی ، به اصطلاح Self Support داشته باشد و احتیاجی به سازه نگهدارنده جداگانه ای نداشته باشد مگر در شرایط خیلی خاص.

آلومینیوم کرتین وال

آلومینیوم کرتین وال نوع شیشه را با استفاده از نرم افزارهای تخصصی خاصی محاسبه می کنند که در آن وجود پارامترهای مختلف مانند بار باد و بار برف و بار زلزله بارهای مرده و بار مکش ناشی از بادهای عمودی بر نما و همچنین بار ناشی از اختلاف دما در طبقات مختلف ساختمان مدنظر گرفته می شوند؛ که رعایت این نکات در طراحی سیستم نمای کرتین وال باعث جلوگیری از نفوذ هوا و بخارات در مناطق حاره ای (گرم ومرطوب) جلوگیری از نفوذ باران و چگالش سطوح  و حفره ها  و محدود کردن تبادل انرژی بین سطوح داخلی و خارجی ساختمان می شود.

 نصب آلومینیوم کرتین وال

برای اجرای نما با آلومینیوم کرتین وال می توان لامل ها یا همان پروفیل های آلومینیومی پیش ساخته شده در کارخانه را به محل ساختمان انتقال داده و اقدام به نصب نمود که معمولاً ابتدا قطعات عمودی و سپس افقی و در آخر شیشه های نما نصب می شوند که به این روش نصب، روش استیک گفته می شود.

روش دیگر استفاده از آلومینیوم کرتین وال و نصب نما روش یونتایزد یا مدولار می باشد. در این روش ابتدا محاسبات و اندازه گیری و طراحی نما انجام شده و کل نمای طراحی شده به قطعات کوچکتر و قابل جابجایی تقسیم می شوند که کلیه پروفیل های آلومینیوم کرتین وال به صورت نری و مادگی روی هم مونتاژ و در نهایت به صورت یکپارچه دیده می شوند.

با نصب شیشه بر روی این قطعات آن ها را به محل ساختمان حمل و همچون پازل این قطعات در نمای ساختمان نصب می شوند. از نظر شکل ظاهری نمای آلومینیوم کرتین وال به دو دسته فریم لس و فیس کپ دسته بندی می شوند.

در سیستم فریم لس یک فریم یا قاب از پشت، شیشه را در بر می گیرد و سپس با قطعات آلومینیومی روی لامل نصب می گردد و لاستیک های پلی آمید داخل لامل ها از نفوذ هوا و آب به داخل ساختمان جلوگیری می کند.خط فاصل بین شیشه ها با چسب های مخصوص پر شده و علاوه بر این خطوط هیچ گونه زهوار یا درپوشی در نمای خارجی دیده نمی شود.

در سیستم فیس کپ قاب دور شیشه حذف و شیشه مستقیم بر روی آلومینیوم کرتین وال قرار گرفته و با استفاده از پروفیل های نگهدارنده با درپوش های متنوع هم عرض و طول متفاوت از سقوط شیشه جلو گیری می شود برعکس روش فریم لس لاستیک پلی آمید بر روی لامل قرار دارد و پروفیل های نگهدارنده در معرض دید می باشند.

ویژگی های آلومینیوم کرتین وال

این نوع نما و البته اجرای حرفه ای آن مقاومت نمای ساختمان و در نهایت عدم آسیب پذیری ساختمان ، هنگام وقوع زلزله یا انفجار در طبقات را نسبت به نماهای سنتی، که از مصالح سنگین چون سنگ و… استفاده می شد ، را افزایش داده و ایمنی ساختمان را بالا می برد.

ساختار نمای آلومینیوم کرتین وال به دلیل پوشش کلی ساختمان و جدا از وزن مرده ساختمان موجب جلوگیری از سرقت و همچنین کاهش مصرف انرژی به دلیل خصلت عایق شیشه و نورگیری فوق العاده ساختمان می شود.

نوع طراحی و بافت لامل ها که اکثرا به صورت نری و ماده گی می باشند منجر به مقاومت بالا در برابر باد و زلزله و لرزش های حاکی از آن می شود. برای زیباسازی نما از رنگ های مختلف شیشه می توان استفاده کرد. با استفاده از شیشه های رفلکس دار جیوه ای رویت داخل ساختمان از بیرون را برعکس رویت خارج محدود می کند.

امروزه در نمای بسیاری از ساختمان های بزرگ تجاری و اداری از کرتین وال استفاده می شود.

انواع نمای آلومینیوم کرتین وال

فریم لس با شاسی کشی آهن : فریم لس با شاسی کشی آهن با قوطی ۴۰*۴۰ یا ۸۰*۴۰ (نسبت به ارتفاع و عرض سازه) همراه بوده که پس از شاسی کشی آهنی و شبکه بندی آن (طبق ابعاد دهانه نقشه مهندس طراح ساختمان) قاب های آلومینیوم طبق دهانه های ساخته شده و شیشه های دو جداره یا سه جداره در دهانه شبکه های آهنی نصب می گردند.

این نوع قاب های آلومینیوم معروف به فریم لس شبکه آهن بوده که از نمای ساختمان دور تا دور شیشه ها لبه ای یک سانتیمتری مشخص می باشد. این نوع فریم از نظر داشتن لاستیک های آب بندی، کامل بوده ولی بدلیل ضعف در وکیوم و اینکه شبکه زیرین آن آهن می باشد دچار پوسیدگی می گردد.

نمای کرتین وال (لامل) : این دسته نسبت به دسته ی قبل مصرق زیادی دارد و تمام شاسی کشی آهن که در دسته اول ذکر شده است توسط پروفیل آلومینیوم کرتین وال به نام لامل انجام می گیرد. لامل پروفیلی آلومینیومی است که در مقاطع مختلف ۵*۵ الی۵*۲۵ سانیمتری می باشد، که نسبت به هر ساختمان و سازه انتخاب لامل متفاوت است.

درصورتی که قصد خرید و تهیه دیگر محصولات از قبیل پنجره دوجداره ، پنجره UPVC  ، پنجره ترمال بریک ، آلومینیوم ترمال بریک ، نمای کرتین وال  و درخواست قیمت پنجره دوجداره  با سایر برندها از جمله پنجره وین تک  و پنجره ویستا بست می توانید از طریق سایت و یا تلفن شرکت وین بست سفارش خود را اعلام کنید

آلومینیوم کرتین وال چیست ؟

آلومینیوم کرتین وال نوع شیشه را با استفاده از نرم افزار های تخصصی خاصی محاسبه می کنند که در آن وجود پارامترهای مختلف مانند بار باد و بار برف و بار زلزله بارهای مرده و بار مکش ناشی از بادهای عمودی بر نما و همچنین بار ناشی از اختلاف دما در طبقات مختلف ساختمان مدنظر گرفته می شوند

چند نوع آلومینیوم کرتین وال موجود است ؟

آلومینیوم کرتین وال دو نوع می باشد ، فریم لس با شاسی کشی آهن نوع دیگر لامل ، که هرکدام ویژگی و معایب خود را دارد

Self Support در آلومینیوم کرتین وال به چه معنا هست ؟

آلومینیوم کرتین وال بدلیل استفاده از پروفیل های آلومینیومی با سطح مقطع مختلف قابلیت ایستایی بالایی یا همان Self Support را دارد و احتیاجی به سازه نگهدارنده جداگانه ای ندارد

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *