نحوه درآوردن پنجره دوجداره ریلی

نحوه درآوردن پنجره دوجداره ریلی


در گذشته به دلیل اینکه پنجره ها از جنس چوب ، انواع فلزات مثل آهن و آلومینیوم بود، نمیتوانستند به آسانی آن ها را برای مواردی نظیر تعویض، تعمیر و یا تمیز کردن، از جای خود خارج کرد. اما امروزه با استفاده از پنجره دوجداره این کار ممکن است. درواقع پنجره های دو جداره را به نحوی ساختند که میتوان آن ها را از چارچیب خود خارج کرد. در ادامه به نحوه نحوه درآوردن پنجره دوجداره ریلی می‌پردازیم.

پنجره دوجداره ریلی

پنجره دوجداره ریلی یا همان کشویی به دلیل اینکه در هنگام باز و بسته شدن هیچ فضایی را اشغال نمیکنند، از گذشته تا به امروز، همواره از محبوب‌ترین انواع پنجره دو جدار محسوب میشدند. نظافت پنجره های دوجداره یکی از شرایط اصلی در نگهداری درست و افزایش طول عمر آن هاست. تمیز کردن شیشه پنجره دوجداره کشویی با توجه به قرار گرفتن لنگه ها بر روی هم، کمی دشوار است. جهت تمیز کردن شیشه در این مدل از پنجره باید لنگه پنجره کشویی خارج شود.

مسلما پنجره دوجداره ریلی همانند سایر پنجره ها با توجه به جنس و نوع متریالی که در ساخت آن بکارگرفته شده است، دارای انواع مختلفی است. با توجه به همین موضوع در آوردن پنجره ریلی در همه انواع یکسان نخواهد بود. از انواع پنجره کشویی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پنجره ریلی آهنی که عموما قدیمی و با شیشه تک‌جداره هستند.
  • پنجره آلومینیومی ریلی  قدیمی (اس تی کرنت) با شیشه تک جداره
  • پنجره آلومینیومی ریلی  قدیمی (اس تی کرنت) با شیشه دوجداره
  • پنجره دوجداره ریلی upvc
  • پنجره دوجداره ریلی آلومینیومی نانترمال
  • پنجره دوجداره ریلی آلومینیومی ترمال بریک
نکات مهم در هنگام انتخاب پنجره منزل
شاید جالب باشد

نحوه در آوردن پنجره ریلی آهنی

درآوردن این پنجره بسیار سخت و تقریبا غیر ممکن است. حتی بعد از اینکه بخواهید پنجره را دوباره به حالت اولیه نصب کنید، باز هم یک پروسه طولانی دیگری دارید. البته این نوع پنجره بسیار قدیمی میباشد و تولید آن متوقف شده است مگر آنکه آن را در ساختمان های قدیمی مشاهده کنید. از جمله مواردی که باعث سخت و یا غیرممکن شدن این فرایند می‌شود، تغییر فرم و پوسیدگی پنجره ریلی آهنی است.

نحوه درآوردن پنجره ریلی آلومینیومی قدیمی (اس تی کرنت) با شیشه تک جداره

این نوع پنجره ریلی همچنان در بافت های شهری دیده میشود و نحوه درآوردن آن نیز بسیار راحت است. باتوجه به اینکه پروفیلی که در پنجره ریلی آلومینیومی قدیمی بکار رفته سبک بوده و همچنین تنها یک جدار دارد، با صرف کمی نیرو میتوانید آن را از جای خود خارج کنید. برای این منظور ابتدا با کمی فشار لنگه را به بالا فشار داده تا پنجره از روی ریل اصلی جدا شود. همچنین لنگه بازشو پنجره دوباره به همان سادگی بر روی ریل اصلی جای میگیرد. در خیلی از موارد به علت وزن کم و سهولت کار حتی بانوان نیز می‌توانند این فرایند را انجام دهند.

بخار زدگی شیشه پنجره
شاید جالب باشد

نحوه درآوردن پنجره ریلی قدیمی ( اس تی کرنت) با شیشه دوجداره

طریقه درآوردن این نوع پنجره ریلی همانند نوع قبلی است با این تفاوت که چون دوجداره بوده، وزن شیشه دیگری نیز به آن اضافه میشود؛ همچنین پروفیل آن نسبت به پنجره ریلی آلومینیومی قدیمی (اس تی کرنت) تک جداره از وزن بیشتری برخوردار است. به همین علت میزان فشار لازم برای جداسازی لنگه بازشو از فریم اصلی باید بیشتر باشد. انجام دادن این فرایند به دلیل وزن بیشتر پنجره عموما برای آقایان امکان پذیر خواهد بود و در کل مسئله فنی خاصی در میان نخواهد بود.

نحوه درآوردن پنجره ریلی upvc، پنجره ریلی آلومینیومی نانترمال، پنجره ریلی آلومینیومی ترمال بریک

طریقه درآوردن سه پنجره دوجداره مذکور متفاوت است و جهت در آوردن لنگه نیاز به یک نصاب و شخص می‌باشد. یکی از معایب پنجره دوجداره ریلی بحث فیتینگ، آب بندی و هوابندی آن است. اگرچه برندهای سازنده این سه نوع پنجره همواره در تولیدات خود سعی کردند تاثیر این عیب ها را بر عملکرد پنجره کمتر کنند. برای این منظور از اتصالات و قطعات جدیدی استفاده میشود که باعث میشود وزن پروفیل و شیشه دوجداره بیشتر شود به حدی که نحوه درآوردن پنجره دوجداره ریلی برای عموم غیر ممکن شود.

مزایای پنجره دوجداره کشویی
شاید جالب باشد

علاوه بر آن در بیشتر مواقع هنگام باز شدن لنگه بازشو، پنجره نیاز به رگلاژ مجدد خواهد داشت که این امر توسط مالکین امکان پذیر نخواهد بود. انجام این پروسه توسط افراد نابلد و غیر متخصص می‌تواند منجر به حادثه و یا آسیب دیدن پنجره دوجداره ریلی شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *