نحوه باز و بسته شدن انواع پنجره دوجداره

نحوه باز و بسته شدن انواع پنجره دوجداره

نحوه باز و بسته شدن انواع پنجره دوجداره


انواع پنجره دوجداره با توجه به نحوه باز و بسته شدن و نوع یراق آلاتشان دسته بندی می‌شوند. این موضوع باعث شده که از پنجره دوجداره در هرفضایی و با هر سلیقه مختلفی استفاده شود. متاسفانه با اینکه نحوه باز و بسته شدن پنجره upvc چندان موضوع سختی نیست، اما بسیاری از افراد با عملکرد صحیح آن آشنا نیستند. در نتیجه به دلیل عدم توانایی در باز و بسته کردن صحیح پنجره معمولاً تصور می‌کنند که قفل درب پنجره مشکل پیدا کرده و یا اینکه پنجره نیاز به رگلاژ دارد.

پنجره upvc دارای انواع مختلفی می‌باشد که از جمله آنها می‌توان به پنجره سوئیچی، پنجره فولکس واگنی، پنجره آکاردئونی، پنجره کلنگی، پنجره کشویی، پنجره دو حالته و تک حالته اشاره کرد. در ادامه به نحوه صحیح باز و بسته شدن صحیح هر کدام از آنها می‌پردازیم:

مهمترین نکته برای باز و بسته کردن این نوع پنجره ها این میباشد که در هنگام نصب حتماً از نصاب پنجره بخواهید تا روش صحیح باز و بسته کردن را به شما آموزش دهد. درصورتیکه این کار به درستی انجام نشود می‌تواند آسیب‌های جدی به لولاها و یراق آلات پنجره دوجداره وارد کند.

باز و بسته شدن انواع پنجره دوجداره سوئیچی

پنجره upvc سوئیچی از انواع پنجره دوجداره می‌باشد که با توجه به موقعیت آن و سلیقه مشتری می‌تواند به سمت داخل و یا بیرون باز و بسته شود. برای باز کردن این پنجره به سمت داخل، تنها کافیست دستگیره را به سمت پایین فشار داده و پنجره را به سمت داخل باز کنید. در هنگام بستن آن نیز باید ابتدا لنگه باز شو را فشار دهید تا پنجره کیپ شود. سپس دستگیره را به سمت بالا آورده تا یراق عمل کرده و درب کاملا بسته شود.

مشخصات پنجره دوجداره
شاید جالب باشد

برای باز کردن پنجره سوئیچی به سمت بیرون باید دستگیر را به سمت پایین فشار دهید. سپس به آسانی پنجره را به سمت بیرون باز کنید. در هنگام بستن نیز باید لنگه بازشو را فشار داده تا درب کیپ شود. سپس دستگیره را به سمت بالا چرخانده تا یراق پنجره عمل کند و پنجره upvc سوئیچی کاملا بسته شود.

پنجره فولکس واگنی

پنجره دوجداره فولکس واگنی در دسته انواع پنجره های بازشو کشویی محسوب می‌شود. اما نسبت به آنها عایق بندی کاملتری را ایجاد می‌کنند. در ظاهر باز و بسته شدن این پنجره پیچیده بنظر می‌رسد و کار آسانی نیست. اما باید بگویم که اصلا چنین نیست و بر خلاف تصوارت بسیار راحت باز و بسته می‌شود.

برای این منظور کافیست تا دستگیره را به سمت چپ و راست بچرخانید تا دستگیره در حالت میانی قرار گیرد. پس از آن لنگه بازشو را اندکی به مقدار حدودا 10 سانتی متر به سمت جلو هل دهید. سپس با فشاری که با دست به سمت لنگه ثابت و لنگه بازشو وارد می‌کنید پنجره را باز کنید. برای بسته آن نیز اگر لنگه بازشو را در خلاف جهت لنگه ثابت فشار دهید، پنجره به حالت اولیه برگشت و لنگه به طرف داخل میرود.

نحوه درآوردن پنجره دوجداره ریلی
شاید جالب باشد

باز و بسته شدن انواع پنجره دوجداره آکاردئونی

مدل های آکاردئونی بیشتر برای انواع درب های دو جداره ساخته می‌شود و کمتر مدل پنجره دوجداره آن وجود دارد. با اینجال نحوه باز و بسته شدن هر دو نوع به یک صورت است. برای باز کردن آنها کافی است که لنگه بازشو را همانند یک آکاردئون روی محور افقی پنجره حرکت دهید. بستن نیز در خلاف جهت باز شدن پنجره صورت میگیرد.

پنجره کلنگی

در پنجره upvc کلنگی، لنگه بازشو به صورت چفت و زبان عمل می‌کند. این نوع پنجره دو جداره دستگیره ندارد و مدل باز شدن آنها از سمت پایین و یا بالا صورت می‌گیرد. برای باز کردن آن ابتدا بایستی لنگه باز شو پنجره را به سمت پایین بکشید تا چفت از زبانه خارج شود. در این حالت پنجره تا حدود 40 سانتی متر باز می‌شود. برای بستن نیز باید لنگه بازشو را در جهت عکس باز شدن هل داده تا لنگه در داخل زبانه قرار گیرد و بسته شود.

پنجره کشویی

پنجره کشویی از جمله پر طرفدارترین پنجره upvc در میان انواع پنجره دوجداره محسوب می‌شود. چراکه باز و بسته شدن آن بسیار آسان بوده و هیچ فضایی را در این فرایند اشغال نمی‌کند. برای باز کردن آن تنها کافیست دستگیره پنجره را به اندازه‌ای بچرخانید تا در قسمت میانی قرار گیرد. سپس پنجره را در طول محور افقی و ریل خود هل داده تا باز شود. برای بسته شدن نیز دقیقا عکس این فرایند صورت میگیرد.

دلایل نشت آب از پنجره دوجداره
شاید جالب باشد

باز و بسته شدن انواع پنجره upvc دوحالته

پنجره upvc دوحالته دارای لولا و دستگیره بوده و همانطور که نامش نیز مشخص است، دو حالت برای باز و بسته شدن آن وجود دارد. اگر دستگیره به سمت پایین باشد پنجره قفل می‌شود. هنگامی که موقعیت دستگیره در قسمت میانی باشد پنجره همانند پنجره های تک حالته تنها از سمت راست یا چپ باز یا بسته می‌شود. هنگامی که دستگیر در سمت بالا باشد، پنجره به اندازه 30 سانتیمتر از بالا باز می‌شود. البته این میزان بین 10 الی 30 سانتیمتر قابل تنظیم است.

پنجره تک حالته

پنجره تک حالته همانطر از عنوانش مشخص است تنها یک حالت برای باز و بسته شدن دارد. نحوه باز کردن آنها بدین صورت است که دستگیره را بایستی به سمت راست و یا چپ بچرخانید تا دستگیره در قسمت میانی قرار بگیرد. برای بستن آن نیز اگر دستگیره را در پایین قرار دهید پنجره بسته شده و کاملاً قفل می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *