علت عدم بسته شدن پنجره دوجداره

علت عدم بسته شدن پنجره دوجداره


پنجره دوجداره مانند بسیاری دیگر از وسایل نیاز به نگهداری و مراقبت مناسب می‌باشد. ممکن است در هنگام استفاده از پنجره دو جداره منزل و یا محل کار خود با عدم بسته شدن پنجره مواجه بشوید؛ در ادامه دلایل بروز این مشکل و همچنین راه‌کرد‌های آن جهت برطرف کردن مشکل می‌پردازیم:

قسمت‌های تشکیل پنجره upvc 

همانطور که در جریان هستید، پنجره دوجداره از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است. عدم بسته نشدن پنجره دو جداره را باید در قسمت بازشو آن بررسی کرد. پنجره دوجداره از قسمت‌های زیر تشکیل شده است:

  • چهارچوب پنجره (شامل پروفیل‌های upvc)
  • یراق آلات پنجره دو جداره (شامل لولا، دستگیره و اسپانیولت‌ها)
  • شیشه دوجداره

دلایل بسته نشدن پنجره دوجداره

۱- بهم خوردن رگلاژ پنجره

بعضی اوقات به دلیل باز ماندن طولانی مدت پنجره دو جداره، لنگه بازشو از رگلاژ خارج شده و باعث می‌شود که هنگام بستن پنجره، پنجره گیر کند و به خوبی بسته نشود.

مشخصات پنجره دوجداره
شاید جالب باشد

 در این حالت در صورتی که لولای پنجره شما قابل رگلاژ باشد، بواسطه یک پیچ آلن، کاور لولا در قسمت پایینی را بردارید تا بتوانید لنگه پنجره را به سمت بالا و چپ و راست تنظیم نمایید و بازشو تنظیم گردد. درصورتی که پنجره دوجداره شما از لولای غیر استاندارد و معمولی استفاده شده باشد ناچارید تعمیرکار خبر کنید.

۲- کیفیت پایین لولاها

اگر لنگه پنجره دوجداره شما بزرگ باشد اما از لولاهای معمولی که تحمل وزنی کمی دارند، استفاده شده باشد، این لولا‌ها نمی‌توانند وزن زیاد لنگه را تحمل کنند درنتیجه اصطلاحا لنگه بازشو خود را انداخته و لولای نیز از جای خود خارج شده است.

توصیه می‌کنیم در این حالت از تعمیرکار پنجره خود درخواست کنید که لولاهای معمولی پنجره را باز کرده و با لولاهایی که تحمل وزن بالایی دارند، قابل تنظیم می‌باشند و به راحتی قابل رگلاژ می باشند، تعویض کنند. که هم تحمل وزن بالایی دارند و هم اینکه به راحتی قابل رگلاژ می باشند.

مزایای پنجره دوجداره دو حالته
شاید جالب باشد

۳- انقباض و انبساط پروفیل upvc

این مشکل معمولا به دلیل سرد و گرم شدن هوا ایجاد می‌شود. پروفیل upvc دارای ضریب انبساط حجمی بالایی می‌باشد، بادخور 4 میلی که در اطرف محل نصب پنجره upvc می‌دهند به همین دلیل می‌باشد که اگر پنجره upvc دچار انبساط و یا انقباض گشت، فضایی برای تغییر حجم آن وجود داشته باشد.

اگر درهنگام نصب و ابعاد برداری پنجره دوجداره، این بادخور در نظر گرفته نشود، پروفیل پنجره دو جداره در هنگام انبساط و انقباض تحت فشار قرار می‌گیرد، بازشو ها از رگلاژ خارج می‌شوند و درنتیجه پنجره بخوبی بسته نمی‌شود.

در این حالت اگر با استفاده از آچار آلن مشکل پنجره برطرف نشد، مشکل از تولید می‌باشد.

تعویض لاستیک پنجره دوجداره
شاید جالب باشد

۴- گیر کردن بازشو پنجره به قطعات زاماک

گاهی اوقات بازشو پنجره دوجداره در هنگام بسته شدن به قطعات زاماک برخورد می‌کند و بسته نمی شود؛

این قطعات زاماک به این دلیل در پنجره جا‌گیری شده‌اند که در هنگام بسته شدن پنجره و دادن دستگیره به سمت پایین، پلیت های قارچی شکل اسپانیولت در داخل آن‌ها گیر کرده و دور تا در پنجره شما کاملا کیپ و عایق شود.

درصورتی که متوجه شدید که بازشو در هنگام بسته شدن به قطعات زاماک گیر می‌کند، بدانید که پنجره از سمت لولا از رگلاژ خارج شده و باید مجددا رگلاژ شود.

۵- جدا شدن قسمت بالایی بازشو پنجره از سمت لولا

این مشکل عموما در پنجره‌های دوحالته ایجاد می‌شود که لولا از سمت بالا جدا شده و بازشو تنها به قیچی دوجالته متصل می‌باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *