طول عمر پنجره های دوجداره

طول عمر پنجره های دوجداره


امروزه استفاده از پنجره دوجداره به دلیل تکنولوژی ویژه‌ایی که در ساخت آن‌ها بکار گرفته شده، رواج زیادی پیدا کرده است. تکنولوژی‌های بکار رفته، سبب شده این پنجره‌ها دارای مزایای بسیاری باشند؛ از جمله از این مزیت‌ها، طولانی‌تر بودن عمر پنجره های دوجداره نسبت به دیگر پنجره‌ها می‌باشد.

پنجره دوجداره هماننده هر وسیله موجود در خانه، دارای طول عمر مشخصی می‌باشد؛ پس از گذشت زمان این پنجره‌ها کارایی اولیه را نداشته و باید تعویض شوند. درواقع پس از حدود 20 سال پنجره دو جداره نیاز به تعویض دارد، البته این مسئله به کیفیت و نوع مواد استفاده شده، نصب صحیح و حرفه‌ای و محل قرار گرفتن پنجره‌ها بستگی دارد.

تاثیر یراق آلات در طول عمر پنجره های دوجداره

از جمله موارد مهم در ماندگاری پنجره های دوجداره، بکارگیری یراق آلات مناسب است. یراق باید بتواند وزن پنجره را تحمل کند تا حوادثی نظیر خارج شدن لنگه از رگلاژ و بروز مشکلات باز و بسته شدن پنجره دوجداره بوجود نیاید. یراق‌ها با از ترکیبی ساخته شده باشند تا در برابر سرما گرما و رطوبت دچار خوردگی نشوند.

کاربرد چسب سیلیکون در پنجره دوجداره
شاید جالب باشد

همچنین یراق پنجره می‌بایست باعث باز و بسته شدن نرم و آسان پنجره شود و کمترین میزان فشار فیزیکی را به دستگیره‌ها وارد کند. تمامی موارد ذکر شده نیازمند طراحی دقیق در مکانیزم تولید یراق پنجره می‌باشد.

نشانه های تعویض پنجره دوجداره

نمایان شدن شیشه های شکسته یا ترک خورده

نمایان شدن اینگونه شیشه‌ها علاوه بر این که بسیار خطرناک هستند و ممکن است بریزند، باعث هدر رفت انرژی بسیار زیادی می‌شوند.

عایق بندی و آب بندی نامناسب 

اگر شیشه های پنجره دو جداره به طور مناسبی عایق بندی نشده باشند، هنگام لمس شیشه گرما یا سرمای بیرون کاملاً حس می‌شود و یا اگر در کنار پنجره ایستاد، این تفاوت دمایی کاملاً محسوس است. علاوه بر سرما و گرما صداهای بیرون را نیز به راحتی می شنوید. درواقع می‌توان گفت پنجره دوجداره شما هیچ تفاوتی با پنجره‌های فلزی معمولی ندارند.

تعویض لاستیک پنجره دوجداره
شاید جالب باشد

اختلال در باز و بسته شدن پنجره

اگر پنجره دوجداره به سختی باز و بسته می‌شود و یا اینکه در حین باز و بسته شدن گیر می‌کند و سرما را از اطراف لنگه‌های بازشو خود عبور می‌دهد، ابتدا درب و پنجره‌ها را رگلاژ کنید اما اگر مشکل حل نشد، پنجره شما نیاز به تعویض دارد.

بخار زیاد بر روی پنجره های دوجداره

به طورکلی پنجره های دوجداره نباید بخار کنند، به همین جهت ابتدا باید فهمید که بخار از کجا آمده است. درصورتی که بخار بر روی شیشه بیرونی دیده شود، نشان دهنده این است عایقکاری پنجره‌ها خوب بوده و هوای گرم داخل خانه محفوظ می‌ماند.

اگر شیشه داخلی پنجره بخار گرفته باشد، خصوصا در منازلی که تهویه مناسبی ندارند؛ بهتر است تهویه خانه را اصلاح کنید.

اما اگر بین دو شیشه بخار گرفته باشد، نشان دهنده این است عایق‌بندی شیشه‌های شما دچار مشکل شده است و باید آن‌ها را تعویض کرد.

مزایای پنجره دوجداره کشویی
شاید جالب باشد

نگهداری و افزایش طول عمر پنجره های دوجداره

استفاده و نگهداری صحیح از پنجره‌های دوجداره باعث افزایش طول عمر و بهبود عملکرد آن‌ها می‌شود. در ادامه به چند روش برای نگهداری و افزایش کارایی پنجره دوجداره در طول زمان اشاره خواهیم کرد:

  1. روغن کاری پنجره دوجداره باعث روان شدن پنجره در هنگام باز و بسته شدن می‌شود. برای این کار می‌توان از روغن خیاطی استفاده کرد.
  2. استفاده از استپر پنجره برای زمان‌هایی که لنگه در باز است.
  3. استفاده از مواد شوینده استون دار و یا بنزین و الکل در هنگام شستشوی پروفیل باعث پوسیدگی آن در مرور زمان می شود.
  4. قرار دادن اهرم دستگیره پنجره در زوایای 30، 90 و 180 یکی از راه‌های جلوگیری از پوسیدگی قطعات است.
  5. پوشاندن شیشه‌های دوجداره هنگام جوشکاری.
  6. بهبود عایق بندی بازشو پنجره های دوجداره با رگلاژ مجدد.
  7. برای جلوگیری از خشک شدن لاستیک درزگیر توصیه می‌کنیم هر 6 ماه یکبار با آب و صابون شسته شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *