دلایل نشت آب از پنجره دوجداره

دلایل نشت آب از پنجره دوجداره

دلایل نشت آب از پنجره دوجداره


نشت آب از پنجره دوجداره یکی از وقایع غیر متداول در این پنجره است اما امکان آن نیز غیر محال نیست. تکنولوژی که در ساخت این پنجره بکار گرفته می‌شود بسیار پیشرفته است تا محصول نهایی از کیفیت، کارایی و مقاومت بالایی برخودار باشد. پنجره های دوجداره عایق صوت، گرد و غبار و سرما و گرما هستند. تمامی این موارد بیانگر نفوذناپذیر بدون پنجره دو جداره است.

علاوه بر آن این پنجره تاثیر چشمگیری بر زیبایی داخلی و خارجی ساختمان می‌گذارد. همین موضوع سبب شده تا پنجره دوجداره امروزه در بسیاری از پروژه های ساختمان سازی استفاده شود. اما در برخی موارد مشاهده شده که آب از این پنجره عبور کرده و باعث نشتی شده است. مسلما این واقعه قطعا اتفاق مطلوبی نبوده و باعث نگرانی افراد از بابت معیوب شدن پنجره می شود. این مشکل که در مواقع بارندگی و یا شستشو پنجره اتفاق می‌افتد.

۴ علت نشت آب از پنجره دوجداره شامل موارد زیر است:

  1. خرابی لاستیک و درزگیرها
  2. نصب غیر اصولی و عدم رگلاژ
  3. خرابی شیار تخلیه آب
  4. شیشه پنجره دوجداره

در ادامه به دلایل رخ داد هر کدام از این موارد و عوامل جلوگیری از وقوع آنها می‌پردازیم:

نکات مهم در هنگام انتخاب پنجره منزل
شاید جالب باشد

خرابی لاستیک و درزگیرها

بسیاری از افراد در هنگام مشاهده نشتی آب از پنجره دوجدار، تصمیم به تعویض آن می‌گیرند. اما نباید عجولانه تصمیم گرفت و ابتدا باید ساختار پنجره را بررسی نمود. یکی از دلایلی که باعث گذر آب از پنجره می‌شود، خرابی و یا فاسد شدن لاستیک ها و درزگیرها است. این لاستیک ها که در فواصل میان پروفیل و شیشه پنجره دوجداره تعبیه شده‌اند.

در صورتی که این اقلام جنس مرغوبی نداشته و یا به دلیل استهلاک دچار پارگی و پوسیدگی شده باشند، نشت آب از پنجره درا نتیجه می دهند. البته راهکار این مسئله بسیار ساده است و شما تنها باید لاستیک ها را تعویض نمایید تا دوباره پنجره ایزوله شود.

نصب غیر اصولی پنجره و عدم رگلاژ

نصب اصولی و صحیح پنجره دوجداره، مهمترین عامل در ایزوله سازی، دوام و عملکرد آن است. اگر عملیات نصب توسط افراد غیر متخصص و آماتور صورت گیرد، حتما نشت آب از پنجره دوجداره را در هنگام بارندگی و شستشو خواهید داشت. چرا که عملیات عایق سازی، درزگیری و رگلاژ همگی در هنگام نصب باید به طور اصولی و دقیق انجام شود.

البته وارد آمدن فشار و ضربات به پنجره به دلیل طوفان و یا باز و بسته کردن محکم پنجره در این مورد بی‌تأثیر نیست. زیرا باعث برهم خوردن رگلاژ پنجره می‌شود. تمامی این موارد باعث می شود که درز ها و شیار هایی برای ورود آب از پنجره باز شود.

نحوه باز و بسته شدن انواع پنجره دوجداره
شاید جالب باشد

نشت آب از پنجره دوجداره به دلیل نبود شیار تخلیه آب

فرقی نمی‌کند چه نوع پنجره دوجداره‌ایی با چه ابعادی سفارش داده‌اید؛ تمامی آنها حتما نیاز به شیار تخلیه هستند. این شیار از تعریق و بخار کردن پنجره جلوگیری می کند. علاوه بر آن در زمان های بارندگی، مه یا هوای شرجی با تخلیه آب جمع شده از گوشه ها، از نشت آب پنجره دوجداره جلوگیری میکند. اگر پنجره دوجداره منزلتان به دلیل عدم داشتن کیفیت ساخت اصولی، فاقد شیار تخلیه است، با مشکل آب دادن پنجره روبرو خواهید شد.

شیشه پنجره دوجداره

شیشه ها در پنجره های سه و یا دوجداره نیز می توانند عامل نشت آب دادن پنجره باشند. درصورتی که این شیشه ها به همراه زهوار به خوبی متصل نشده و یا اینکه رگلاژ آنها مناسب نباشد، آب به جای آنکه از شیار تخلیه عبور کند از طریق زوار شیشه نفوذ می‌کند.

روش های جلوگیری از نشت آب از پنجره دوجداره

از جمله روش هایی که میتوان از نشت آب از پنجره دوجداره جلوگیری کرد شامل موارد زیر می‌باشد:

  1. خرید پنجره های دوجداره از تولید کننده های معتبر که از متریال با کیفیت در ساخت محصولات خود بکار میگیرند.
  2. نصب پنجره های دو جداره توسط افراد ماهر و متخصص
  3. رگلاژ کردن دقیق پنجره، یراق آلات، شیشه ها و زاماک
  4. استفاده استاندارد از زوار شیشه و چک کردن رگلاژ بودن آنها
  5. عوض کردن لاستیک ها و درزگیرهای فاسد و قدیمی
  6. ارزیابی شیار تخلیه آب پنجره
تاثیر ارتفاع در میزان تزریق گاز آرگون در پنجره دوجداره
شاید جالب باشد

تولید کننده و فروشگاه معتبر پنجره دوجداره

خرید پنجره دوجداره از فروشگاه ها و تولیدکنندگان معتبر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در مواردی ممکن است که مشکلات مربوط به نشت آب از پنجره دوجداره با تعویض لاستیک و یا رگلاژ کردن اجزای دیگر آن قابل برطرف شدن نباشد. در این صورت شما چاره‌ای جز تعویض پنجره دوجداره نخواهید داشت. توصیه می کنیم تا این بار کیفیت را فدای قیمت نکنید و حتماً پنجره دوجداره خود را از تولیدکنندگان و فروشندگان خریدار کنید. این مجموعه ها هیچ کوتاهی در ارائه خدمات خود نمی‌کنند و در صورت بروز کوچکترین مشکلی سریعا میتوانید از پشتیبانی آنها استفاده نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *