تمیز کردن شیشه‌ های پنجره دوجداره

تمیز کردن شیشه‌های پنجره دوجداره


امروزه یکی از دلایل اصلی زیبایی نمای ساختمان‌ها، بکارگیری پنجره دوجداره در آن‌ها می‌باشد. زمانی که یک ساختمان بنا می‌شود، این ظاهر نو، تمیز و جدید مصالح و ابزار بکار رفته در آن است که موجب زیبایی و شکوه ساختمان می‌شوند. متریال‌های بکار رفته در این نوع پنجره‌ها به صورتی می‌باشد که لازم نیست به طور دائم آن‌ها را تمیز کرد با این حال نمی‌توان آن‌ها را به حال خود گذاشت و باید به نظافت آن‌ها اهمیت داد.

لازم به ذکر است برای تمیز کردن شیشه‌های پنجره دو جداره نمی‌توان به طور مستقیم از شیشه‌ها شروع کرد؛ بلکه ابتدا با استفاده از اسفنج، مقداری آب گرم و صابون شروع به تمیز نمودن فریم‌ها کرد.

روش های تمیز کردن شیشه‌های دوجداره

بر خلاف تصورات، تمیز کردن شیشه دو جداره موجب آسیب رساندن به پنجره نمی‌شود، چرا که این شیشه‌ها از مقاومت بالایی برخودار هستند و تمیز کردن آن‌ها نیز به همان اندازه که به نظر می‌رسد سخت و دشوار نیست. برای براق کردن شیشه‌های پنجره دوجداره راه‌ها و روش‌های گوناگونی وجود دارد که شامل موارد زیر است:

  1. استفاده از محلول صابون
  2. استفاده از لیمو
  3. استفاده از الکل
  4. استفاده از سرکه سفید
  5. استفاده از نشاسته ذرت
بهترین پنجره دوجداره عایق صوتی
شاید جالب باشد

1. استفاده از محلول صابون

پیش از آغاز تمیزکاری، ابتدا به وسیله پارچه‌ای مرطوب برای خلاص شدن از کثیفی به خصوص اطراف لبه پنجره و یا قاب استفاده کنید. ساده‌ترین روش برای تهیه محلول این می‌باشد که یک قاشق سوپ خوری مایع ظرف شویی را با چهار فنجان آب مخلوط نمایید. توجه داشته باشید که از آب تصفیه شده برای این منظور استفاده کنید چرا که آب سخته می‌تواند لکه بر جای بگذارد.

سپس محلول را در بطری ریخته و آن را اسپری کنید. با استفاده از یک اسفنج، محل‌های اسپری شده شیشه را تمیز کنید. بعد آن را با یک دستمال تمیز و یا میکرو فایبر پاک نمایید. دقت داشته باشید که تنها در یک زاویه و جهت سطح شیشه‌ای را پاک کنید.

2. استفاده از لیمو

با توجه به اینکه لیمو دارای خاصیت اسیدی می‌باشد، عصاره‌ی آن یا آب لیموی صاف شده تاثیر بسزایی در تمیز کردن پنجره‌های کثیف دارد. برای این منظور عصاره لیمو و یک قاشق چای خوری از مواد شوینده مایع را به خوبی مخلوط نمایید؛ این محلول را روی شیشه اسپری کرده و با استفاده از دستمال نرم پاک کنید. علاوه بر این ترکیب می‌توان از نصف فنجان سرکه سفید به همراه 4 فنجان آب برای تمیز کردن شیشه‌های پنجره دو جداره استفاده کرد.

انواع دستگیره پنجره دوجداره
شاید جالب باشد

3. استفاده از الکل

الکل پاک کننده‌ی مناسبی برای لکه‌های شدید است. برای این روش به الکل، آمونیاک و یک پاک کننده مایع نیاز است. یک فنجان الکل و یک قاشق سوپ خوری آمونیاک را به یک فنجان آب بیافزایید. محلول بدست آمده را روی پنجره‌ها اسپری کرده و به آرامی روی لکه‌ها بمالید. پس از ناپدید شدن لکه‌ها، پنجره دوجداره را با استفاده از یک پارچه کتان یا کهنه پاک کنید.

از تمیز کردن شیشه‌های پنجره دو جداره در یک روز آفتابی خودداری کنید، خصوصا هنگامی که نور خورشید مستقیما به شیشه‌ها می‌تابد. چرا که نور خورشید محلول اسپری شده روی شیشه را خشک خواهد کرد و خطوط آب به صورت لکه باقی خواهند ماند.

4. استفاده از سرکه سفید

یکی دیگر از روش‌های بسیار موثر استفاده از سرکه است. در این روش 4 فنجان آب ولرم را به یک فنجان سرکه ترکیب کنید. محلول بدست آمده را روی پنجره اسپری کرده تا از شر لکه و یا اثر انگشت‌ها رها شوید. علاوه بر آن می‌توان از ترکیبی که شامل یک چهارم فنجان سرکه سفید، 2 فنجان آب و نصف قاشق چای خوری صابون مایع است، استفاده کرد.

روند تولید پنجره دوجداره
شاید جالب باشد

پس از آنکه به وسیله‌ی پارچه تمیز کثیفی را از لبه پنجره پاک کردید، این محلول را روی شیشه پنجره‌ها اسپری کرده و اسفنج نرم روی آن بمالید. از آب برای تمیز کردن شیشه استفاده نماید و بوسیله پارچه نرم و یا یک روزنامه مچاله شده آن را پاک کنید.

5. استفاده از نشاسته ذرت

برای استفاده از نشاسته ذرت به منظور تمیز کردن شیشه‌ها، ابتدا باید محلول آن را که شامل 2 قاشق سوپ خوری نشاسته، نصف فنجان الکل و نصف فنجان سرکه سفید است، تهیه نمود. این ترکیبات را باید با 4 فنجان آب ولرم مخلوط نمود و آن‌ها را به خوبی حل کرد تا هیچ توده‌ای باقی نماند. سپس آن را به شیشه پنجره بمالید و از اسفنج مرطوب برای پاک کردن پنجره‌ها استفاده نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *