تعویض لاستیک پنجره دوجداره

تعویض لاستیک پنجره دوجداره

تعویض لاستیک پنجره دوجداره


فاکتورهای مختلفی در عایق بودن پنجره دوجدار نقش دارند که از جمله آن‌ها لاستیک‌های آب‌بندی می‌باشد. این لاستیک‌ها به مرور زمان همانند هر نوع ترکیبات پلاستیکی دیگر از بین می‌روند و نیاز به تعویض پیدا می‌کنند. از جمله شواهدی که نشان دهنده از کار افتادن لاستیک‌های پنجره دوجداره (آب‌بندی و هوابندی) می‌باشد، عبور صدا و گرد و خاک به محیط داخل است.

عبور آب از بین بازشو و فریم در هنگام شستشو به داخل و ورود سرما از بین بازشو‌های پنجره از دیگر عواملی هستند که بیانگر آن‌اند که درزگیر پنجره دوجداره خراب شده و نیاز به تعویض آن می‌باشد. از آنجایی که جنس مرغوب نسبت به جنس مشابه خود از قیمت بیشتری برخودار است، متاسفانه امروزه در پنجره‌های دوجداره به جای استفاده از لاستیک با کیفیت، از لاستیک بی‌کیفیت استفاده می‌شود و به همان قیمت لاستیک با کیفیت به فروش می‌رسانند.

پیش از اقدام به تعویض لاستیک پنجره دوجداره خود، ابتدا به معرفی و بررسی لاستیک‌هایی که در پنجره دو جدار استفاده می‌شود می‌پردازیم:

مزایای پنجره دوجداره کشویی
شاید جالب باشد

لاستیک نوع TPE پنجره دوجداره

این نوع لاستیک که به لاستیک سرخود نیز معروف است، به رنگ خاکستری بوده و ضعیف‌ترین نوع لاستیکی است که در پنجره دوجداره بکار گرفته می‌شود. درواقع لاستیک نوع TPE عملکرد مناسبی در برابر تغییرات دمایی ندارد و به مرور زمان دچار شکستگی و ترکیدگی می‌شود به طوری که نهایت عمری که دارند، 2 سال است.

استفاده از این لاستیک باعث کاهش هزینه نهایی پنجره دو جداره می‌شود. در هنگام تولید پروفیل UPVC، لاستیک سرخود بر روی پروفیل متصل شده و می‌چسبد به همین جهت امکان تعویض آن وجود ندارد.

لاستیک نوع PVC پنجره دوجداره

این نوع لاستیک نسبت به مورد قبلی از کیفیت، طول عمر، آب بندی و هوابندی بهتر و بیشتری برخوردار است. اشعه خورشید، سرما و گرما با گذر زمان روی لاستیک PVC تاثیر می‌گذارند اما با این حال طول عمر مفید آن بین بازه‌ی 4 تا 5 سال است. این نوع لاستیک بر خلاف نوع TPE، امکان تعویض لاستیک پنجره دوجداره وجود خواهد داشت.

انواع پنجره دوجداره
شاید جالب باشد

لاستیک نوع EPDM پنجره دوجداره

این نوع لاستیک از جمله بهترین، استانداردترین و مقاوم‌ترین انواع لاستیک‌های مورد استفاده در پنجره دوجداره هم در نوع UPVC و هم در نوع آلومینیومی می‌باشد. لاستیک EPDM نسبت به موارد قبلی از کیفیت بسیار بالایی بر خوردار است. نسبت به سرما، گرما و اشعه‌های خورشید مقاوم است و همواره آب بندی و هوابندی را به بهترین صورت انجام می دهد. میزان طول عمر مفید آن 15 تا 17 سال است اما بعد از این نیز ماهیت خود را حفظ کرده و قابل استفاده است.

بر اساس کیفیت و یژگی‌های خاصی که لاستیک EPDM دارد، از آن در صنایع خودرو سازی به فراوان استفاده می‌شود. استانداردهایRAL GZ-716/1 Ab و TSE -7510 از جمله استانداردهایی می‌باشند که در هنگام تولید این نوع لاستیک اعمال می‌شود. در این استانداردها مواردی نظیر میزان کشش و کنش، هاردنس، چگالی، مقاومت در برابر فشار و برگشت پذیری بررسی می‌شود.

تاثیر ارتفاع در میزان تزریق گاز آرگون در پنجره دوجداره
شاید جالب باشد

با اینکه لاستیک EPDM پس از گذست بازه زمانی مذکور ماهیت خود را همچنان حفظ خواهد کرد، اما در صورت ضرورت باید آن‌ها را تعویض نمایید. اگر این لاستیک در تولید پنجره دوجدارتان استفاده شده بود، در هنگام تعویض آن را از همان شرکت تولید کننده تهیه نمایید؛ چرا که هر پروفیل، لاستیک مخصوص به خود را دارد و در صورت استفاده از لاستیک نامناسب، مشکلات پنجره شما بر طرف نخواهد شد. پس از آنکه لاسیتک مخصوص به پنجره دوجداره خود را تهیه نمودید، لاستیک را در شیارهای مخصوص روی پروفیل قرار داده و با فشار دست آن را جا بیاندازید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *