تبدیل پنجره دوجداره لولایی به دو جداره کشویی

تبدیل پنجره دوجداره لولایی به دو جداره کشویی

تبدیل پنجره دوجداره لولایی به دو جداره کشویی


پنجره کشویی و لولایی از انواع پنجره های محبوب دوجداره می‌باشند. امروزه اکثر ساختمان هایی که ساخته می‌شوند، دارای پنجره دوجداره می‌باشند. این پنجره ها بر اساس نظر مهندسین یا معماران ساخته و اجرا شده است. گاهی اوقات مالکان خانه پس از خریداری از سلیقه به کار رفته در انتخاب پنجره ها راضی نیستند و اقدام به تعویض آن می‌نمایند. برای مثال ممکن است برای آشپزخانه، پنجره دو جداره لولایی توسط مهندس انتخاب شده باشد. درحالی که کسی که مالک خانه خواستار پنجره کشویی است.

حتی استفاده از پنجره دوجداره دوحالته که از بالا به صورت مورب باز می شود نیز همچنان رضایت مالک را جلب نکرده و پنجره دو جداره کشویی را گزینه بهتر و کامل تری می‌داند. و یا اینکه به دلیل محدود بودن فضای آشپزخانه، مالک استفاده از پنجره دو جداره کشویی که هیچ فضایی را اشغال نمیکند را به پنجره دو جداره لولایی ترجیح می‌دهد.

با اینکه هر دو پنجره از مزایای بسیاری برخوردار هستند، اما از نظر عایق بودن، پنجره لولایی نسبت به پنجره کشویی بهتر است. این موضوع را در مقاله برتری عایق بودن مدل پنجره دوجداره لولایی نسبت به کشویی به طور کامل بررسی کردیم. حال می‌خواهیم بدانیم آبا امکان دارد در صورت لزوم پنجره دوجداره لولایی را به پنجره دو جداره کشویی تبدیل کرد یا خیر؟

آنچه که درباره پنجره دوجداره رنگی باید بدانید
شاید جالب باشد

پنجره دوجداره لولایی و کشویی

پیش از آنکه به بررسی موضوع اصلی مطلب بپردازیم تصمیم داریم یک کلیاتی درباره هر دو پنجره ذکر کنیم. پنجره دو جداره لولایی به واسطه بک لولا می‌تواند با زاویه‌ی 180 درجه به سمت چپ و یا راست حرکت کند، به همین دلیل است که با این نام شناخته می‌شود. این نوع پنجره در دو نوع تک حالته و دو حالته تولید شده و هزینه آن نسبت به مدل کشویی کمتر است. از مزایای این پنجره میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

 • آسانی تمیز کردن شیشه‌ها
 • عایقی 100%
 • قیمت خرید مناسب
 • طول عمر بالا
 • امنیت بالا در مدل 2 حالته
 • دارا بودن لاستیک های آب بندی و هوا بندی مناسب
 • رگلاژ ساده

پنجره دو جداره مدل کشویی در هنگام باز شدن لنگه بازشو در جلوی لنگه ثابت جای می‌گیرد. از لاستیک‌های آب بندی و هوا بندی EPDM نیز در پنجره دوجداره کشویی استفاده شده است. از مزایای این پنجره میتوان گفت:

 • عدم اشغال فضا در هنگام باز شدن.
 • زیبایی از نظر تقسیم بندی کم و یک تکه بودن
 • داشتن عرض بازشو بیشتر نسبت به مدل لولایی
 • عملکردی روان و ساده
مزایای پنجره دوجداره کشویی
شاید جالب باشد

تبدیل پنجره لولایی به کشویی

بطور کلی پنجره دوجداره دارای متریال ها و قطعات مشخصی دارد که از جمله آنها می‌توان به پروفیل پنجره upvc ( فریم، بازشو و …)، گالوانیزه داخلی، زهوار نگه دارنده شیشه دوجداره، شیشه دوجداره، یراق آلات پنجره دوجداره لاستیک آب بندی و یا براشهای گردگیری اشاره نمود. هر کدام از این موارد ذکر شده هم در پنجره لولایی و هم در پنجره کشویی وجود دارد. اما از نظر فنی، هندسی و کاربردی با یکدیگر متفاوت بوده و یکسان نیستند.

پروفیل upvc پنجره لولایی و کشویی از نظر ساختار موادی یکسان هستند اما از نظر هندسی و متعلقات و قطعات اتصالی یکسان نیستند. به معنای دیگر نمی‌توان از قطعات هر کدام از آنها را جای دیگری استفاده کرد و یا آنها را با یکدیگر ادغام و مچ نمود. علاوه بر آن در کارخانه ها، اتصال گوشه پنجره ها توسط دستگاه تمام اتوماتیک انجام می‌شود. به بیان دیگر امکان اتصال کنج پنجرها در محلی جدا از کارخانه غیر ممکن است.

مشخصات پنجره دوجداره
شاید جالب باشد

اندازه و ضخامت محل نصب شیشه در هر کدام از دو پنجره دوجداره، حتی با یک ارتفاع و عرض یکسان، برابر نیست. در واقع استفاده شیشه دوجداره پنجره لولایی در پنجره کشویی ناممکن است. یراق آلات پنجره دوجداره لولایی و کشویی هم قاعدتا به علت ماهیت اجرایی کاملا متفاوت هستند. در پنجره دوجداره لولایی برای آب بند و هوابندی، لاستیک های مخصوص را بکار می‌گیرند. این لاستیک ها اصلا در پنجره دوجداره کشویی قابل استفاده نیستند. چراکه در پنجره کشویی برای ایزوله کردن حدودی آن از براشها یا گردگیرها استفاده می شود.

همچنین در پنجره دوجداره لولایی و کشویی ریز اقلاماتی نیز وجود دارند که در یکدیگر مشترک و یکسان نیستند. با توجه به مواردی که ذکر شد، امکان تبدیل پنجره لولایی به پنجره کشویی وجود نخواهد داشت. اما این بدین معنا نیست که نمی‌توان جای دو پنجره را تعویض نمود. درواقع امکان تعویض پنجره لولایی با پنجره کشویی به آسانی امکان پذیر خواهد بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *