بهترین پنجره دوجداره عایق صوتی

بهترین پنجره دوجداره عایق صوتی


افراد به دو دلیل اصلی به تهیه پنجره دوجداره میپردازند؛ اول آنکه انرژی منزلشان به محیط بیرون هدر نرود و دوم آنکه از آلودگی های صوتی اطراف ساختمان در امان بمانند. همانطور که میدانید انواع مختلف پنجره دوجداره وجود که هرکدام از آن ها دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. نمیتوان گفت تمامی آن ها به یک میزان باعث کاهش صدای ورودی به خانه میشوند چراکه طراحی و متریال های بکار رفته در هرکدام از آن ها تاثیر زیادی بر این موضوع دارند. مشتریان زیادی هستند با وجود آنکه تازه پنجره دوجداره خود را نصب کرده‌اند اما از عملکرد و میزان عایقیت آن راضی نیستند.

خصوصیات بهترین پنجره دوجداره

یک پنجره دوجداره خوب برای آنکه بتواند از ورود سرما و گرما و آلودگی صوتی به داخل خانه جلوگیری کند باید خصوصیات زیر را داشته باشد:

1. تولید استاندارد

منظور از تولید استاندارد این است که پنجره دوجداره موردنظر باید مطابق با الزامات فنی تولید شده باشد. در تولید استاندارد، جاسازی لولاها و یراق ها بصورت اصولی با استفاده از گالوانیزه (با ضخامت استاندارد) صورت میگیرد. در این نوع تولید از لاستیک های داخلی نوع EPDM، لولای قابل تنظیم و … بکار گرفته میشود.

برتری عایق بودن مدل پنجره دوجداره لولایی نسبت به کشویی
شاید جالب باشد

2. پروفیل upvc آن 5 کاناله

منظور از 5 کاناله این است که تعداد حفره ها در ضخامت پروفیل 5 عدد باشد. ضخامت دیواره ها باید استاندارد بوده و 5 حفره باید طوری باشد که از فضای مربوط به گالوانیزه کم نگردد. هر چقدر تعداد کانال های داخلی و یا حفرات داخل پروفیل بیشتر باشد، عایق صوتی بهتری خواهد بود. متاسفانه دیده شده در بسیاری از پروفیل های درجه 2 و نامرغوب از فضای مربوط به گالوانیزه U شکل داخلی کاسته و یک حفره اضافه می‌کنند و پروفیل خود را بنام 5 حفره و یا 4 حفره میفروشند.

تنها عامل بالا رفتن مقاومت در پنجره UPVC مربوط به گالوانیزه U شکل داخلی است. این عمل باعث میشود از گالوانیزه کمتری در تولید پنجره استفاده شود که در نتیجه باعث کاسته شدن مقاومت پروفیل میشود. چراکه از گالوانیزه داخلی ضعیف تر و کوچک تر استفاده شده است.

کاربرد چسب سیلیکون در پنجره دوجداره
شاید جالب باشد

3. استفاده از یراق آلات دوحالته

یراق آلات دوحالته موجب میشود پنجره دوجداره از 4 طرف قفل شود. این عمل باعث فشرده شدن زیاد لاستیک های EPDM بین فریم و بازشو میگردد که همین عامل عایق صوتی پنجره می‌باشد.

4. استفاده از شیشه دوجداره استاندارد مناسب

اگر منزل شما در کنار اتوبان قرار دارد و شیشه دوجداره و یا سه جداره معمولی پاسخگوی از بین بردن صداهای اطرلف ساختمانتان نیست، باید از شیشه سه جداره‌ای استفاده شود که یک جداره آن شیشه لمینیت با PVB استاندارد باشد. اما اگر شما در کنار یک خیابان پر تردد سکونت دارید باید از شیشه دوجداره‌ای استفاده نمایید که یک جداره آن از شیشه لمینیت استاندارد استفاده شده باشد.

اگر خانه شما خانه شما در یک کوچه با آلودگی صوتی نسبتا بالاست، شیشه دوجداره 4-6 استاندارد پاسخگوی خواسته شما خواهد بود و دیگر لازم نیست برای این مورد هزینه بیشتری صرف کنید. همچنین می‌توانید از پروفیل سری 60 و سه کاناله هم استفاده نمایید و هزینه بیشتری را انجام ندهید. 

هزینه نصب پنجره دوجداره
شاید جالب باشد
5. ابعاد برداری و نصب استاندارد

اندازه گیری و نصب پنجره دوجداره باید کاملا دقیق، استاندارد و اصولی انجام شود. مهمترین نکته پیش از تولید پنجره همین ابعاد برداری آن است. حتی یک ذره پنجره کوچک یا بزرگ اندازه‌گیری شود باعث تداخل در نصب و عملکرد پنجره دوجداره میگردد.

جمع بندی:

در یک جمع بندی کلی باید گفت که بهترین پنجره دوجداره عایق صوتی، پنجره‌ای است که دارای خصوصیات زیر باشد:

  • پروفیل UPVC آن 5 کاناله ویستابست باشد.
  • یراق آن دوحالته ROTO آلمان باشد.
  • شیشه آن سه جداره‌ای باشد که یک جداره آن ۴+۴ لمینیت شده با PVB استاندارد باشد.
  • پنجره توسط یک تولید کننده متخصص ابعاد برداری، تولید و نصب شده باشد.

تمام این عواملی که در بالا ذکر شد یکجا باید در پنجره دوجداره منزلتان رعایت گشته باشد. کاستی و کمبود در هر کدام از آن ها باعث عدم رضایت شما از عملکرد پنجره میشود و دوباره مشکل سر و صدا را خواهید داشت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *