بخار زدگی شیشه پنجره

پنجره دوجداره

پنجره دوجداره


بخار کردن شیشه پنجره دوجداره در کل اتفاق خوشایندی نیست اما پیش از آن باید بررسی کنید که شیشه پنجره دوجداره شما از کدام ناحیه دچار بخار زدگی شده است. بر اساس اینکه شیشه پنجره از سمت خارج، بین دو صفحه شیشه ای و یا از سمت داخل بخار کرده است، اقدامات لازم برای رفع بخار متفاوت است.

بخار زدگی شیشه بیرونی پنجره دوجداره

اگر شیشه پنجره دوجداره از سمت خارج بخار کرده باشد نشان دهنده ی این است که دو جداره پنجره کاملاً به درستی عمل می کند و دارای بازده انرژی بالایی است، زیرا گرما داخل خانه را حفظ می کند در حالی که هوای سرد پنجره خارجی را منحرف می کند در نتیجه میعان رخ می دهد و شیشه شما به اصطلاح عرق می کند.

این اتفاق معمولا در شب یا اوایل صبح، هنگامی که دمای هوا پایین است اتفاق می افتد، به خصوص اگر آسمان صاف باشد و تقریباً باد نداشته باشد. پس می توان نتیجه گرفت این نشانه ی بدی نیست که باعث ایجاد مشکلی شود.

برای برطرف کردن این مساله می توانید موارد زیر را انجام دهید:

 •   هوا و باد بیشتری از کنار پنجره های شما عبور کند تا احتمال تشکیل میعان کاهش پیدا کند.
 • برای جلوگیری از خنک شدن سطح پنجره می توانید تا جایی که بخار تشکیل می شود مناطق بیشتری از سایه ایجاد کنید تا به حفظ گرما کمک کند. قرار دادن درختان بلند، بوته ها، گیاهان یا نوعی پناهگاه می تواند به شما در این امر کمک کند.
کاربرد چسب سیلیکون در پنجره دوجداره
شاید جالب باشد

بخار زدگی شیشه داخلی پنجره دوجداره

اگر شیشه های پنجره دوجداره از سمت داخل دچار بخار زدگی و رطوبت شده به این معنی است که تهویه هوا در سراسر خانه ضعیف است؛ پس می توان نتیجه گرفت این مورد همانند مورد قبلی نشان دهنده ی مشکل نیست.

از مواردی که می توانند باعث شوند تا تهویه هوا در سراسر خانه ضعیف باشد می توان به زمان هایی اشاره کرد که لباس های خود را در داخل خشک می کنید یا دوش گرفته یا حمام کرده اید. برای برطرف کردن این مساله می توانید موارد زیر را انجام دهید:

 •  یکی از پنجره ها را کمی باز کنید یا یک فن یا هواکش را روشن کنید تا جریان هوا در داخل خانه افزایش یابد و هوای گرم از آن خارج شود، در نتیجه تراکم و جمع شدن رطوبت در داخل خانه به حداقل خواهد رسید.
 • بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد بخار در قسمت داخلی پنجره، بهبود گردش هوا است که باعث کاهش رطوبت و پاک شدن رطوبت در اتاق می گردد.
 • هنگام دوش گرفتن یا حمام از فن یا هواکش استفاده نمایید یا پنجره حمام را باز کنید تا هوای غنی از رطوبت از بین برود و از گردش بخار آب جلوگیری کند.
 • هنگام پخت و پز تلاش کنید روی درب هر قابلمه را با درپوش بپوشانید تا بخار آب کاهش یابد. باز کردن پنجره با استفاده از یک فن کشنده هوای مرطوب را دوباره از بین می برد.
 • اگر از خشک کن استفاده می کنید، مطمئن شوید که لوله تخلیه از پنجره خارج شده است.
تاثیر ارتفاع در میزان تزریق گاز آرگون در پنجره دوجداره
شاید جالب باشد

بخار بین صفحه شیشه ای

این مورد برخلاف موارد قبلی بیانگر موضوع خوبی نیست و نشان دهنده ی این است که پنجره دو جداره آنطور که باید، کار نمی کند و ممکن است عایق پنجره خراب شده باشد و  هوای سرد از پنجره اول عبور کند و در پنجره دوم متوقف شود. در واقع این موضوع بدان معناست که پنجره، یک جداره است. از عواملی که باعث بوجود آمدن این مشکل می شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  پنجره دو جداره با گذشت زمان خراب می شوند اما سرعت این پروسه بستگی به کیفیت ساخت آن ها دارد؛ در آخر هم عایق اطراف دو شیشه شروع به تخریب و ترک برداشتن می کند و این امکان را می دهد تا هوای مرطوب به شکاف هوا بین دو شیشه وارد شود.
 • در واحدهایی که قدیمی و ضعیف تر شده اند درزگیر استفاده شده برای ایجاد آب بندی ممکن است درجه کمی داشته باشد یا با گذشت زمان سست شده باشد. اگر عایقی که قرار است شیشه را در قاب نگه دارد خراب شود، رطوبت و آب می تواند وارد قاب شود؛ در نتیجه مقدار زیادی آب در قاب برای مدت طولانی می ماند که در نهایت بر اطراف دو صفحه شیشه ای تأثیر می گذارد.
 • ترک خوردن فریم های پنجره دوجداره باعث جمع شدن آب می شود.
 •  اکثر پنجره های دو جداره کنونی دارای یک “فاصله” در بین دو صفحه شیشه ای می باشند و داخل آن پر از موادی است که هرگونه رطوبت در فضای خالی شکاف هوا را می مکد که اصطلاحا به آن خشک کننده می گویند. با وجود کوچکترین نقص در عایق، این ماده خشک کننده می تواند به سرعت با هر هوای مرطوب یا آبی که داخل آن می شود، اشباع شود؛ اما اگر رسوبت ادامه داشته باشد این ماده دیگر نمی تواند خود را حفظ کند و رطوبت شروع به تراکم می کند.
مشکلات با پنجره دوجداره upvc
شاید جالب باشد

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *