انواع دستگیره پنجره دوجداره

انواع دستگیره پنجره دوجداره


دستگیره پنجره دوجداره داری انواع مختلفی می‌باشد. همه ما با مزایای پنجره دو جداره آشنا هستیم و می‌دانیم که این پنجره چه تاثیر بسزایی در صرفه جویی انرژی و کاهش آلودگی صوتی دارد. همگام با پیشرفت تکنولوژی، صنعت پنجره سازی نیز پیشرفت چشمگیری داشته است. به طوری که ما در حال حاضر شاهد انواع دستگاه های پیشرفته برای تولید محصولات باکیفیت و دقیق هستیم.

پنجره تنها جزئی است که باعث ارتباط محیط داخل خانه با بیرون می‌شود. در کیفیت کارایی و عملکرد پنجره دوجداره، یراق آلات به اندازه ی پروفیل ها از اهمیت ویژه‌ی برخوردار است. پرکاربردترین قسمت پنجره برای مصرف کننده همین یراق آلات است. به همین جهت باید از کیفیت و مقاومت بالایی برخوردار باشند. این نوع پنجره دارای انواع دستگیره های مختلفی است. شما می‌توانید مناسب ترین نوع دستگیره با توجه به کیفیت، کارایی، عملکرد و بودجه انتخاب نمایید.

انواع دستگیره پنجره دوجداره

برای افزایش امنیت، کارایی و عملکرد پنجره دوجداره، دستگاه های پیشرفته‌ای بکار می‌برند تا محصولات متنوع با کیفیت تولید شود. دستگیره پنجره دوجداره از جمله یراق آلاتی است که برای کاربرد بهتر مشتری، در انواع مختلف ساخته می‌شود. از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نحوه باز و بسته شدن انواع پنجره دوجداره
شاید جالب باشد

دستگیره یک طرفه

دستگیره یک طرفه ساده، پرکاربردترین دستگیره پنجره دوجداره می‌باشد که به دو دسته کلی ساده و سکوئستیک تقسیم بندی می‌شود. این نوع دستگیره در یک طرف بازشو نصب می‌گردد.

دستگیره دوطرفه

در مواقعی که بازشو پنجره از دو طرف باز شود از دستگیره دوطرفه استفاده میشود. باتوجه به قیمت پایین این دستگیره پنجره دوجداره، در برخی از پروژه‌های اکونومی آن را بکار می‌گیرند. دستگیره دوطرفه دارای یک قفل روی قسمت بالای خود می‌باشد. به دلیل آنکه این قفل به راحتی باز می‌شود پیشنهاد می‌شود در مواقعی که امنیت مهم است، از دستگیره سوئیچی یا دستگیره یک طرفه استفاده کنید.

دستگیره باریک دوطرفه

ساختار و مکانیزم دستگیره باریک دوطرفه کاملا شبیه به نوع قبلی است. اما در این دستگیره محل پیچ و هندل دستگیره باریک میباشد. از دستگیره باریک دوطرفه می‌توان در پنجره‌هایی که به بیرون باز می‌شوند و یا محل نصب دستگیره در قسمت بیرونی است، استفاده نمود.

دستگیره هتلی

دلایل نشت آب از پنجره دوجداره
شاید جالب باشد

همانطور که از نامش مشخص است، مختص به هتل ها و مراکزی است که نیاز به امنیت بالایی دارند. این نوع دستگیره فاقد اهرم بازشو می‌باشد.

دستگیره مخفی

دستگیره مخفی معمولا برای پنجره دوجداره ریلی خصوصا در پنجره کشویی دو ریلی (هر دو لنگه بصورت کشویی باز می‌شود.) که در صورت وجود دستگیره‌های دیگر، مانع باز شدن لنگه دیگر خواهد شد، استفاده میگردد.

دستگیره چفت موشکی

دستگیره موشکی بیشتر برای پنجره هایی که دسترسی به آنها دشوار است، استفاده می‌شود. از انواع این پنجره ها میتوان به پنجره های کلنگی و سایبانی اشاره کرد. این دستگیره مانند یک چفت عمل میکند. بدین صورت که پنجره را با استفاده از ضامن بسته نگه داشته و با آزاد شدن ضامن لنگه باز می‌شود.

دستگیره درب سرویسی

حتما در سرویس های دستشویی این دستگیره را مشاهده کرده‌اید. دستگیره درب سرویسی از دو جهت باز و بسته شده و دارای یک چفت در سمت داخل بوده که می‌توان آن را قفل کرد.

تعویض دستگیره پنجره دوجداره

برای تعویض دستگیره پنجره دوجداره ابتدا باید آن را در وضعیت عمود یا همان 90 درجه قرار دهید تا در جهت باز شدن قرار گیرد. پس از آن کاور دستگیره را با چرخش به سمت چپ یا راست جدا کرده و پیچ های اتصال را نیز بوسیله پیچ گوشتی مناسب باز می‌نمایید. در آخر با بازکردن پیچ ها، دستگیره به طور کامل خارج می‌شود. سپس دستگیره جدید را با زاویه نود درجه در جای خود قرار دهید.

علت عدم بسته شدن پنجره دوجداره
شاید جالب باشد

قیمت

قیمت دستگیره پنجره دوجداره نیز همانند سایر یراق آلات پنجره دوجداره به عوامل زیادی نظیر کیفیت، طراحی و نوع بازشو، ساختار داخلی آن، رنگ و قفل دستگیره وابسته است. توصیه می‌کنیم به جای پرداخت هزینه کم و خرید دستگیره های بی‌کیفیت که در آخر نیز باعث ضرر و خرید دوباره دستگیره می‌شوند، محصولی با برند معروف و کیفیت خوب خریداری کنید.

لازم به ذکر است که دستگیره ها بخشی مهمی از پنجره هستند که شما تماس و استفاده زیادی از آنها دارید. در کنار خرید دستگیره باکیفیت، باید به خوبی از آن نیز نگهداری نمایید و هنگام استفاده به آن فشاری وارد نکنید و در جهت نادرست حرکت ندهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *