اسپیسر پنجره دوجداره

اسپیسر پنجره دوجداره


اسپیسر شیشه پنجره دوجداره یا فاصله انداز، قطعه‌ای می‌باشد که بواسطه آن دو قاب شیشه‌ای موجود در پنجره از یکدیگر جدا خواهند شد. گاز آرگون یا همان گازی که در بین دوجداره شیشه پنجره است، از طریق این قطعه محفوظ می‌شود. از این قطعه در ساخت درب و پنجره دوجداره خصوصا برای صنعت ساختمان سازی بسیار استفاده می‌شود. معمولا اسپیسرها فضای بین میلگرد و قالب را تامین می کند.

قبلا جنس اسپیسر پنجره دوجداره از فلز یا فیبر می‌بود که از مقاومت بالایی نیز نداشتند. نوع فلزی آن به دلیل ساختاری که داشتند، رسانای حرارتی بوده و عملکر مناسبی نداشتند. درواقع ویژگی اصلی و مهم پنجره دوجداره خوب نسبت به سایر پنجره ها، عایق بودن در برابر گرما، سرما و صدا است. می‌توان گفت پنجره هایی که دارای فاصله اندازه های فلزی داشتند، کارکردشان چندان تفاوتی با پنجره های معمولی نداشت.

امروزه متخصصان به منظور بالا بردن مقاومت اسپیسرها و برای کاهش اتلاف گرما از طریق فاصله اندازها و افزایش عملکرد گرمایی، فاصله اندازها را از موادی مانند فوم ساختمانی و پلاستیک که کمتر رسانا هستند، تولید می‌کنند. این قطعه بخش مهمی از پنجره دوجداره می‌باشد. چراکه علاوه بر ارتقا مهر و موم حرارتی و رطوبتی پنجره، باعث افزایش اثر بخشی و تقویت تمامیت ساختاری پنجره می‌شود. کیفیت این مهر و موم ها نیز موجب توانایی عایق بندی پنجره دوجداره می‌شود.

اسپیسر پنجره دوجداره چیست؟

اسپیسر یا فاصله انداز، وسایلی کوچک از جنس فلز یا پلاستیک می‌باشند. همانطور که از نامشان نیز مشخص است، وظیفه این قطعات جدا کردن دو یا چند شیشه در پنجره دوجداره است. نحوه جداسازی بدین شرح می‌باشد که دو صفحه شیشه پنجره دوجداره به وسیله چسب به هم متصل شده و اسپیسر، صفحات را در جای اصلی خود نگه می‌دارد. در بیشتر اوقات در اکثر مواقع باید فضای خالی بین دو شیشه را با گازهایی مانند آرگون و کریپتون پر کرد. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله استفاده از گاز آرگون در پنجره دوجداره را مطالعه نمایید.

این قطعه باعث افزایش عایقیت پنجره در برابر حرارت و رطوبت، و در نتیجه باعث تقویت تمام ساختار پنجره می‌شود. هرچه کیفیت اسپیسر پنجره دوجداره بیشتر باشد، توانایی مهر و موم کردن و عایق بندی آن نیز افزایش می‌یابد. در نتیجه هرچه کیفیت فاصله انداز بیشتر باشد، عملکر پنجره دوجداره نیز بهتر خواهد بود. متریال هایی که در ساختار این قطعه استفاده می‌شود، تعیین کننده کیفیت و استحکام آن هستند.

اسپیسرهای فلزی نسبت به نوع پلاستیکی آن دارای دوام بیشتری بوده و با شیشه ترکیب بندی بهتری ایجاد خواهد نمود. با اینحال این مدل عایق حرارتی ضعیف تری نسبت به نوع پلاستیکی دارد. فلزی که در اسپیسر پنجره دوجداره استفاده می‌شود. در اکثر موارد آلومینیوم است و به دلیل خاصیت آن در عدم توانایی تنظیم دما، مه و رطوبت ایجاد شده در فضای بین شیشه را می‌تواند جذب کند.

مزایای اسپیسر شیشه پنجره دوجداره

اسپیسر یکی از قطعات اصلی پنجره دوجداره می‌باشد و وجود آن مزایای بسیاری را برای پنجره در پی خواهد داشت. از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • هنگامی که دما بالاتر است، یک اسپیسر شیشه انعطاف پذیر امکان انبساط را فراهم می‌کند و باعث کاهش انقباض در هوای سرد می‌شود.
  • مانع از رطوبت برای جلوگیری از نشت آب یا بخار آب به داخل منزل یا پنجره می‌شود، که می تواند سبب مه شکن گردد.
  • برای جلوگیری از بیرون آمدن گاز عایق در قسمت داخلی حفره پنجره، یک مهر و موم محکم فراهم می‌کند.
  • به عنوان یک عایق حرارتی خوب عمل می‌کند.

انواع اسپیسر شیشه

اسپیسر شیشه پنجره دو جداره در دو نوع تک مهره و دو مهره تولید می‌شود. هر کدام از این انواع به شرح زیر هستند:

  • تک مهره: در این سیستم یک مهر و موم بکار گرفته می‌شود. در این نوع سیستم، درزگیر بوتیل آلی در انتهای اسپیسر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این خود پنجره را در کنار یکدیگر نگه داشته و مانع از ورود رطوبت به میزان مشخصی می‌شود. این مهر و موم ها محکم بوده، اما آنچنان مستحکم نیستند که در پنجره های پر از گاز، از نشت گاز به طور کامل جلوگیری کنند.
  • دو مهره: سیستم های دو مهر و موم نسبت به سیستم های تک مهره سطح بالاتری از مهر و موم را ایجاد می‌کنند. چراکه این مواد دارای یک سیلانت اولیه و ثانویه هستند. درزگیر اولیه، مجدداً یک ترکیب آلی بوتیل، برای جلوگیری از نفوذ آب و از بین رفتن گاز، فاصله انداز را به شیشه خود مهر می‌زند. سپس درزگیر سیلیکونی ثانویه باعث افزایش استحکام ساختاری پنجره می‌شود.

بهترین سیستم اسپیسر شیشه

سوپر اسپیسر بهترین نوع سیستم اسپیسر شیشه پنجره دوجداره است. این نوع باعث بهبود چشمگیر دمای سطح شیشه، جذب صوتی مناسب، کاهش فشار روی درزگیرها، مقاومت در برابر جریان مناسب گرما می‌شود. همچنین از مقاومت بالاتری نسبت به سایر فاصله اندازها برخوردار است. این قطعات برای جدا کردن و پشتیبانی از دو یا سه شیشه در یک پنجره چند جداره قابل استفاده هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *