استفاده از گاز آرگون در پنجره دوجداره

استفاده از گاز آرگون در پنجره دوجداره

استفاده از گاز آرگون در پنجره دوجداره


گاز آرگون، گازی بی‌رنگ و بی‌بو با نماد شیمیایی Ar در ستون آخر جدول تناوبی قرار دارد. از دسته گازهای نجیب می‌باشد که واکنش پذیزی بسیار پایینی دارد. میزان این گاز در اتمسفر یا همان هواکره 1% است.

گاز آرگون به دلیل واکنش پذیری پایین خود، در موارد زیادی کاربرد فراوان دارد. از جمله از آن‌ها استفاده از گاز آرگون در پنجره دوجداره برای افزایش کارایی و عملکرد پنجره می‌باشد، بطوری که پنجره‌های دوجداره پر شده از  گاز، مانند گاز آرگون باعث بهبود راندمان حرارتی 2 تا 3٪ می‌شود.

مزایای شیشه‌های دوجداره دارای گاز آرگون

یکی از مسیرهایی که باعث هدر رفت انرژی به محیط بیرون می‌شود، درب و پنجره‌ها می‌باشند. زمانی که هدر رفت انرژی منزل شما افزایش می‌یابد به تبع از آن مصرف انرژی و در نتیجه هزینه‌های آن بیشتر می‌شود و شما در گذر زمان مجبور به پرداخت هزینه‌‌های بیشتر و سنگین‌تری می‌شوید.

با تعویض درب و پنجره خود تا حد زیادی از پرداخت هزینه‌های سنگین جلو گیری می‌کنید و مصرف انرژی شما به طور چشمگیری کاهش می‌یابد. به منظور تعویض درب و پنجره برای جلوگیری از هدر رفت انرژی، نصب درب و پنجره‌های آرگون دار بهترین گزینه می‌باشد.

بطور کلی مولکول‌های گاز از حداقل سرعت انتقال انرژی نسبت به مایعات و جامدات برخورداراند به همین جهت یک نوع عایق محسوب می‌شوند. گاز آرگون نسبت به هوای محیط متراکم‌تر است، اضافه کردن آن به فشای بین شیشه‌های پنجره دوجداره، موجب افزایش راندمان عایق حرارتی می‌شود و دمای پنجره را به دمای اتاق نزدیکتر می‌کند. در آخر این فرایند عایق سازی بواسطه گاز آرگون، جریان‌های هوا را که هنگام برخورد با دمای متفاوت رخ می‌دهد، از بین می‌برد.

ایراد پنجره‌های قدیمی

به دلیل اینکه پنجره‌های قدیمی عمدتا از یک جایگاه تک شیشه دارند، برای ذخیره انرژی ناکارآمد هستند. چرا که وجود انرژی در اجسام جامد سریعتر منتقل و جابه‌جا می‌شود و باعث به از دست رفتن انرژی از طریق جسم جامد (شیشه) و فضای اطراف آن می‌شود. علاوه بر آن گاز اکسیژن سبب زندگ زدگی و پوسیدگی بدنه پنجره به مرور زمان می‌شود که در نتیجه می‌تواند بیشتر سبب از بین رفتن انرژی شود.

برای اینکه یک اتاق بتواند تا حد زیادی عایق بماند و انرژی را بدون هدر رفت و انتقال به محیط بیرون در خود ذخیره کند، می‌توانید پنجره دوجداره همراه با گاز آرگون را جایگزین پنجره‌های قدیمی خود کنید.

لازم به ذکر است گاز آرگون بی رنگ و بی بو است و در صورت نشت هیچ مشکلی برای شما ایجاد نمی‌کند.

تمیز کردن شیشه‌ های پنجره دوجداره
شاید جالب باشد

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *