پنجره چوبي

با اينكه چوب، عايق بسيار خوبي است و پنجره‌هاي ساخته شده از چوب بسيار چشم‌نواز هستند ولي چوب به سرعت در شرايط آب و هوايي پوسيده شده و در مقابل اشعهUV  خورشيد مقاوم نيست و علاوه بر هزينه هاي اوليه زياد براي ساخت ،احتياج به نگهداري‌هاي مداوم و پرهزينه نيز دارد. علاوه بر اين، با اينكه چوب عايق حرارتي بسيار خوبي است ولي به دليل مشكل بودن امكان استفاده از درزگيرهاي لاستيكي در محل اتصالات، ميزان انتقال حرارت در اين پنجره‌ها نسبت به پنجره‌ upvc بسيار بالاتر است. كمبود چوب از يك‌سو و پر‌هزينه بودن آن از سوي ديگر چوب را به انتخابي نامناسب تبديل مي‌كند.

پنجره آلومينيوم

آلومينيوم يك ماده بسيار متداول در ساخت  درب و پنجره دوجداره است. در ابتدا اين‌طور تصور مي‌شود كه آلومينيوم يك ماده قابل بازيافت است و از محيط زيست هم محافظت مي‌كند. ولي پس از بررسي‌هاي بيشترمشخص مي شود كه آلومينيوم داراي خواصي است كه آن را در ساخت پنجره‌هاي مدرن غيرقابل‌ قبول مي‌سازد و براي بدست آوردن خواص مناسبتر نياز به مواد شيميايي متعددي وجود دارد .

در فرآوري آلومينيوم به هنگام ساخت درب و پنجره دوجداره، از مواد شيميايي در تمام مراحل ساخت استفاده مي‌شود. از جمله اين مواد به موارد زير مي‌توان اشاره كرد. «حمام‌هاي كروماته» براي پوشش فلز سخت قبل از آستركاري ، رنگ هاي آكريليك و پلي‌استر به‌منظور جلوگيري از زنگ زدن آلومينيوم و استات نيكل جهت ايجاد پوشش قطبي محافظ.

پنجره upvc

پنجره‌ upvc

پنجره های آهنی

از مردود ترین انواع پنجره ها که هر ساله موجب هدر رفت بخش عظیمی از انرژی و در نتیجه ثروت بشری و نعمت الهی شده و موجب ایجادآلودگی و گرمایش زمین گشته و عدم ایجاد آسایش در هنگام استراحت ساکنین ساختمان را در پی دارد . پنجره های آهنی می باشد .

اگر با شخصی مواجه شدید که در عصر کنونی این پنجره ها را در ساختمان تازه ساز خود استفاده می کند حتی المکان از معامله و خرید ملک او خود داری نمایید و مطمئن باشید که ایشان جیب خود را از جان شما بیشتر دوست داشته و هیچ ارزشی برای منافع دیگران قائل نیست .
پنجره‌ upvc

UPVC  ماده دیگری است که به‌طور گسترده در ساخت درب و پنجره استفاده می‌شود. این ماده ویژگی‌ها و مشخصاتی در خود دارد که آلومینیوم فاقد آن است. مهم‌تر از همه فرآیند ساخت درب و پنجره upvc هیچ‌گونه مواد سمی و زایدی را وارد دریاچه‌ها و رودخانه‌ها نمی‌کند، جایگزینی UPVC در پنجره‌ها، آسیب‌های محیطی را به حداقل ممکن می‌رساند و به همین علت امروزه به‌طور گسترده به عنوان مواد اولیه ساختمانی استفاده می‌شود.

بیشترین گزینه ای که ما را در انتحاب نوع جنس پنجره ها مردد می کند ؛ تردید میان انتحاب آلومینیوم یا یو پی وی سی است .

مقایسه پنجره‌های آلومینیومی با پنجره‌ upvc

مقایسه پنجره‌های آلومینیومی با پنجره‌های ساخته شده از  UPVC

آلومینیوم زنگ نمی‌زند ولی خورده یا پوسیده می‌شود.

پنجره‌ upvc زنگ نمی‌زنند، پوسیده، ورقه ورقه و پوسته پوسته نمی‌شوند.

آلومینیوم می‌تواند خیلی از تاثیرات الکترومکانیکی که روزانه از منابع مختلف ایجاد می‌گردد را تحمل کند. اما کودهای شیمیایی، گازها یا بخارهای نمکی و آلودگی‌های طبیعی باعث می‌شود تا پنجره آلومینیومی بد منظره و غیرقابل اطمینان شود.

آلودگی‌های هوا باعث آسیب به پنجره‌ upvc نمی‌شود. گازهای نمکی، باران‌های اسیدی، آلودگی‌های صنعتی، آفت‌کش‌ها، کودهای شیمیایی، بخار و وسایر آلاینده‌های هوا که روزانه وجود دارند باعث از بین رفتن رنگ و آسیب به پنجره‌ دوجداره نمی‌شود.

میعان حاصل از تغییرات دمای داخل و خارج خانه باعث آسیب به سطح پنجره و منسوجات داخل خانه، کاغذ دیواری و سطوح چوبی داخل خانه می‌شود. اما میعان در پروفیل upvc  به دلیل عایق حرارتی بودن این ماده وجود ندارد.

UPVC بر خلاف آلومینیوم به‌صورت طبیعی عایق است. حتی هنگامی ‌که سرمای زمستان خانه را محاصره کرده ، فریم درب و پنجره‌ها هنوز گرم است.

در پنجره‌ دوجداره می‌توان از پروفیل‌های چند حفره (Multi Chambered) استفاده کرد. وجود این حفره‌ها عاملی در جهت کاهش میزان هدایت حرارتی در این پنجره‌هاست.این بدین معناست که پنجره‌ upvc خانه شما را عایق‌تر می‌کنند و هزینه‌های مربوط به سیستم گرمایش و سرمایش شما را کاهش می‌دهند.

پنجره‌های آلومینیومی هم این حفره‌ها را دارند. ولی به خاطر خاصیت ماده اولیه (خاصیت رسانایی فلز)، ویژگی این حفره‌ها کاهش می‌یابد.

مقایسه بازار مصرف انواع پنجره‌ها در سایر کشورهای جهان

بازار مصرف پنجره‌های ساخته شده از UPVC  ( پنجره های وینیلی) نسبت به سایر پنجره ها دارای رشد قابل ملاحظه‌ای است. اما در این میان این سوال قابل طرح است که با توجه به فواید قابل توجه پنجره‌ دوجداره و تقریبا عدم استفاده از آهن به دلیل وزن بالا و عایق نبودن در تولید پنجره ها در سایر کشورهای جهان چرا حجم وسیعی از پنجره‌های آهنی در کشور ما استفاده می‌شود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *