با توجه به نوع يراق آلاتي كه در درب و پنجره دوجداره بكار مي رود ، انواع مختلف بازشو قابل ساخت ميباشد كه انواع متداول تر آنها را در اينجا مي آوريم :

1-  تك حالت (Turn)
2- كلنگي يا يراق سرويسي پنجره (Tilt)

كور شدن نقطه ديد از روبرو از مزاياي اين سيستم است . انواع اسپانيولت دار اين يراق پيشنهاد مي شود . ( توضيح اسپانيولت در پائين (
3- دو حالته(Tilt & Turn)

ويژگي اين سيستم باز شدن پنجره بر روي دو محور به صورت عمودي و افقي است. اين سيستم به گونه اي طراحي شده كه مانع بسيار مقاومي در برابر نفوذ آب باران، گرد و غبار، آلودگي هوا و كاهش آلودگي صوتي تا 40 دسي بل با شيشه دوجداره استاندارد و70 دسي بل با شيشه 3 جداره مي باشد. عدم لرزش و ايجاد صدا به هنگام شدت باد و باران و طوفان ، بالا ترين ميزان صرفه جويي در هزينه هاي سرمايشي و گرمايشي و استفاده از حالت دوم بازشو براي عدم درگيري با پرده ها و در عين حال گردش هوا و ثابت ماندن در حالت باز در حالت دوم حتي در هنگام وزش باد و طوفان از مزاياي اين سيستم است . يراق آلات آلماني براي عملكرد بهتر اين سيستم بيشتر پيشنهاد مي شود .
4- كشويي (Sliding)

يراق آلات درب و پنجره دو جداره

يراق آلات درب و پنجره دوجداره

پنجره کشویی مزیت بزرگی دارد که در هنگام بازشدن پنجره فضای داخل را اشغال نمی کند و جلوی پرده نصب شده را نمی گیرد. به همین دلیل در قسمت هایی از ساختمان که این مسئله اهمیت زیادی دارد از پنجره کشویی استفاده می شود.

پنجره کشویی یو پی وی سی نسبت به سایر متریالهای ساخت پنجره از قبیل آلومینیومی و آهنی عایق ترین حالت پنجره های کشویی می باشد . اما با این اوصاف بدلیل وجود فاصله ای که برای قراردادن ریلها و رفت و آمد لنگه بر روی فریم در میان لنگه بازشو و فریم وجود دارد (گرچه با مویی ها و لاستیکهای خاص پر می شود) بهره وری کمتر در زمینه جلوگیری از اتلاف انرژی ، گرد و خاک و سرو صدا نسبت به انواع دیگر بازشوها دارد ، با توجه به اهمیت جلو گیری از اتلاف انرژی و به دلیل استفاده از حداکثر مزایای درب و پنجره دوجداره یراق آلات و پروفیل های کشویی این روزها کاربرد خود را کم کم از دست می دهد . مشاوران طراحی پنجره به همین دلیل سعی می کنند حتی المقدور از دیگر انواع بازشوها برای قسمت های مختلف ساختمان استفاده کنند. اما هنوز هم در بخش هایی از ساختمان که پنجره با سایر اجزای داخلی ساختمان و یا وسایل درگیری پیدا می کند و در عین حال خریدار نمی خواهد هزینه یراق فولکس واگنی را که جایگزین یراق کشویی است بپردازد پنجره کشویی نصب می شود . در عین حال باید در نظر داشت که پروفیل های کشویی از پروفیل های معمولی ضخیم تر و سنگین تر می باشند و حداقل 50 % از پروفیل های معمولی گرانتر اند .

پنجره های کشویی در معماری های جدید ارو پایی مردود می باشد و کاربرد ندارد . از این رو در انواع پروفیل آلمانی معمولا پروفیل کشویی تولید نشده و وجود ندارد . البته در پنجره های آلومینیومی به دلیل اینکه سازنده به دنبال حداکثر عایق بودن پنجره ها نیست یراق آلات و پروفیل های کشویی در پنجره های آلومینیومی از پر کاربرد ترین یراق آلات و پروفیلها می باشند . که متاسفانه این پنجره ها بعد از چند سال توسط خریداران جدید ساختمان تعویض می شوند و نیروی کار و سرمایه ملی که صرف ساخت این پنجره ها شده اینگونه از بین می رود تا سرمایه های انرژی برای آیندگان باقی بماند . قوانین شهرداری در این موارد می توانند اتمام حجتی برای عدم ساخت پنجره های غیر اصولی باشند.
پنجره دولنگه کشویی UPVC از نظر کارایی و بهره وری همانند پنجره کشویی ساده است با این تفاوت که هر دو لنگه بصورت ریلی باز می شود. باز شدن لنگه بصورت تک به تک و همزمان امکان پذیر است.پروفیل ساخت این نوع از پنجره کشویی با پنجره های کشویی یک لنگه بازشو UPVC متفاوت است. این پروفیل کمی عریض تر است . این پنجره نیز با وجود بهره وری پایین تر در حفظ انرژی نسبت به دیگر مدل های بازشو حتی به نسبت کشویی ساده ، کاربردهای خاص خود در بخش هایی از ساختمان را دارا می باشد.
5- فولکس واگنی (Tilt & Sliding)

این پنجره جایگزینی است برای پنجره کشویی . یراق آلات آن قیمت بالایی دارد اما پروفیل آن از نوع معمولی است و حداقل 50 % از پروفیل کشویی ارزانتر است از این رو تفاوت قیمت آن را با پنجره های کشویی کم می کند . این نوع بازشو به همراه بازشو دوحالته از عایق ترین حالات بازشو است . این نوع یراق سایر مزایای یراق دوحالته به همراه مزایای پنجره کشویی را با هم دارد .
6- تاشو

به صورت آکاردئون جمع شده و در یک کنار قرار می گیرد . در پنجره ها و دربهای با عرض بیش از سه متر یا در پارتیشین هایی که یک فضا را به طور موقت از فضای دیگر جدا کرده و لزوما باید در بعضی مواقع به طور کلی جمع شوند کاربرد دارد . پروفیل و یراق آن متفاوت و از انواع دیگر پنجره ها گران تر است .

7- دولنگه بازشوی مولیون متحرک یا T بازشو یا فرانسوی (French)

دو لنگه آن بدون اینکه ستون یا پروفیلی وسط بماند باز می شود .

قیمت مصرف کننده بعلاوه اجرت نصب انواع بازشوها و یراق آلات پنجره upvc و بازۀ قیمتی آنها

1- تک حالته(Turn) : یکطرف بازشو از کنار ( از 15000 تا 35000 تومان )

در یراق تک حالته ، ساده یا رگلاژ پذیر بودن لولاها در قیمت یراق موثر است .

2- کلنگی یا یراق سرویسی پنجره (Tilt): یکطرف بازشو از بالا ( از 15000 تا 25000 تومان )

3- دو حالته(Tilt & Turn) : دو طرف بازشو ( از بالا و از کنار) ( از 35000 تا 55000 تومان )

4- کشویی (Sliding) : میزان عایق بودن آن از همۀ انواع بازشو ها کمتر است . ( از 25000 تا 45000 تومان )

پروفیلی که برای این نوع یراق استفاده می شود از پروفیل معمولی حدوداً 50 درصد گران تر است

5- فولکس واگنی : مثل درب ماشینهای فولکس واگن باز می شود . جایگزینی است برای پنجره های کشویی

در سه نوع معمولی ، نیمه اتو ماتیک و اتو ماتیک موجود می باشد . ( از 000 300 تا 000 700 تومان )

6- تاشو : مثل آکاردئون باز شده و به یک کنار می رود . ( از 000 300 تا 000 700 تومان )

پروفیلی که برای این نوع یراق استفاده می شود از پروفیل معمولی حدوداً 50 درصد گران تر است .

7- دولنگه بازشوی مولیون متحرک ( (French: دو لنگه در یا پنجره به همراه ستون وسط باز می شوند . در هنگام باز بودن دولنگه هیچ پروفیل یا ستونی وسط نیست .

( 000 30 الی 000 55 تومان )

ثابت (FIX) : باز نمی شود .

قیمت مصرف کننده بعلاوه اجرت نصب انواع بازشوها و یراق آلات درب UPVC اسپانیولت دار و بازۀ قیمتی آنها :

اسپانیولت قسمتی از یراق است که به صورت سرتاسری در کنار لنگه بازشو درب یا پنجره قرار می گیرد و هنگام بسته شدن درب یا پنجره زبانه های آن با فریم درگیر شده و لنگه را به سمت داخل می کشد و لنگه درب را کیپ کرده و مانع نفوذ هوا می شود . اسپانیولت های آلمانی امنیت و قیمت بسیار بالاتری نسبت به اسپانیولت های ترک دارند .

1- سرویسی : 000 35 الی 000 150 تومان

2- بالکنی : 000 50 الی 000 200 تومان

3- دو لنگه بازشو ( مولیون متحرک) : لنگه دیگر درب را در هنگام اضطرار باز می کند 000 15 ( کشوکلنگی و لولا ساده ) الی 000 50 تومان( کشوکلنگی اهرمی و لولا سنگین )

قیمت مصرف کننده بعلاوه اجرت نصب انواع بازشوها و یراق آلات درب upvc بدون اسپانیولت و بازۀ قیمتی آنها :

یراق فاقد اسپانیولت فقط شامل قفل و دستگیره و لولا است . لولا های درب در دو نوع ساده یا لولای سنگین ( رگلاژ پذیر ) موجودند که در قیمت یراق موثر است .

1- سرویسی : 000 15 الی 000 55 تومان

2- بالکنی : 000 15 الی 000 90 تومان

ممکن است در انواع متفرقه یراق آلات و یا در تیراژ های بسیار پایین یا بسیار بالا قیمتها از این بازه کمتر یا بیشتر باشند .

قیمتهای پایین تر معمولا برای یراق آلات ترک و چینی و قیمتهای بالا تر برای یراق آلات آلمانی است .

انواع شناخته شده و متداول تر یراق آلات ترک آلمان و چین

ترک : کاله ( KALEH )- ورنه( VORNEH ) – وی اچ اس ( VHS ) – جی یو (GU )

آلمان : روتو ( ROTO ) – زیگینیا ( ZIGINIYA ) – شورینگ ( SHORING ) – جی یو (GU )

چین : جی یو ( GU. )

انواع شناخته شده و متداول تر پرو فیلهای ایران ، آلمان ، ترک و چین

ایران : آریا ، بوتیا ، ویستابست ، همارشتن ، هافمن

ترک : وینتک ( WINTECH ) – وینسا ( WINSA )

آلمان : وکا ( VEKA ) ، فونکه ( FONKEH )، سالاماندر ( SALAMANDER ) ، رها ( REHA )

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *