رشد ساخت‏ و ساز و توسعه فعاليت‌ها در صنعت ساختمان، يكي از شاخصه ‏هاي اصلي توسعه اقتصادي در دنياي امروز به شمار مي‌رود. به دليل تعدد و تنوع محصولات مورد استفاده، اين صنعت به يكي از صنايع پيشرو در جهان تبديل شده است.

با پيشرفت علم و تكنولوژي و استفاده از جديدترين دستاوردها در صنعت ساختمان، اين صنعت به يكي از صنايع موثر بر اقتصاد كشورها تبديل شده است. با اين موقعيت و اين تفاضيل توجه نكردن به نكات عيان و مشخص در نقشه برخي از پروژه هاي ساختماني كه توسط برخي از افراد نامطلع يا كج سليقه صورت مي گيرد ساكنان ساختمان را در طول حيات ساختمان از برخي از مواهب و نعمات الهي بي بهره يا كم بهره مي نمايد كه شايسته است با توجه به لطماتي كه اين كج سليقه گي ها از لحاظ مصرف انرژي وآسايش ساكنان در مدت طولاني عمر ساختمان بوجود مي آود از پيشروي آنها در طول ساخت جلوگيري و پس از اصلاح آنها مجوز ادامه كار را توسط سازمانهاي زيربط صادر نمود.

در حالي كه ميزان ارتباط ساختمان با مصرفانرژي مورد نياز ساكنان در سال‌هاي اخير مورد توجه بسياري از مهندسان، معماران و افرادي كه در اين حوزه فعاليت مي‌كنند قرار گرفته است و جلوگيرياز اتلاف انرژي در ساختمان يكي از مباحث اصلي در طراحي و محاسبات براي مهندسان به حساب مي‏ آيد؛ متاسفانه در برخي از طراحي هاي ساختمانها  شاهد هستيم كه با اعمال طرحهايي كه اكثرا داراي زيبايي بصري خاصي نيز نيستند موقعيت نور گير هاي ساختمان به گونه اي قرار مي گيرد كه كمترين مقدار لازماز نور را نيز به سختي به ساختمان عبور مي دهند .

هر ساختمان براي داشتن فضايي مطلوب نيازمند شرايطي خاصي از نظر شدت نور، دماي روزانه، دماي شبانه، ميزان رطوبت و … است.

پنجره دو جداره

پنجره دوجداره

انتخاب روش مناسب جهت استفاده بهینه از نور خورشید یکی از اولین تصمیمات در زمینه کنترل شرایط محیطی است که باید هنگام احداث ساختمان به آن توجه شود. امروزه با توجه به گران شدن حامل‌های انرژی این مساله اهمیتی دو چندان یافته است.

پنجره‌ها و نورگیرها دو عامل موثر در کنترل شرایط محیطی ساختمان هستند وبه دلیل حائل بودن فضای بیرونی و داخلی هر ساختمان، نقش بسزایی در میزان مصرف انرژی دارند. که باید در طراحی آن‌ها دقت خاصی صورت گیرد.

محل قرارگیری پنجره‌ها و نورگیرها باید با توجه به زاویه تابش نور خورشید و ساختمان‌های اطراف تعیین شود. این امر از آنجا حایز اهمیت است که تغییراتی هر چند اندک در میزان نور رسیده به ساختمان می‌تواند نقش بسزایی در کیفیت شرایط محیطی آن داشته باشد. موقعیت نورگیرها و پنجره‌ها باید به صورتی باشد که بیشترین مقدار نور را دریافت کنند.

نمای جنوبی یا جنوب شرقی اولویت اول برای قرارگیری پنجره‌ها و نورگیرها در ساختمان است و اتاقها و مکانهایی از ساختمان که به نور بیشتری احتاج دارند از جمله سالن نشیمن و پذیرایی بهتر است در این موقعیتهای ساختمان قرار گیرند ؛ زیرا با توجه به زاویه خورشید نسبت به زمین بیشترین نور خورشید را دریافت می کنند .

نمای جنوب غربی و غربی در اولویت‌های بعدی قرار دارند.

نمای شمالی نیز در این زمینه کمترین مطلوبیت را داشته و فقط برای کاربری‌هایی که نور کمی احتیاج دارند، مناسب است و برای اینکه نور بیشتری تامین کنند باید پنجره های این نما بزرگتر در نظر گرفته شوند .

پس اولین اولویت برای مصرف کمتر انرژی در ساختمانها این است که سالن نشیمن و پذیرایی و قسمتهایی از ساختمان که  که بیشترین استفاده را دارند به ترتیب اولویت در قسمتهای جنوبی ، جنوب شرقی یا جنوب غربی که دارای نورگیر بیشتری هستند قرار گیرند و اتاق خوبها و آشپزخانه و سرویسها و حمام و راه پله ها در قسمت شمال شرقی ، شمال غربی  و شمال ساختمان قرار گیرند و برای کسب نور بیشتر در این قسمتها پنجره ها بزرگتر قرار گیرند.

رعایت این موضوع در نقشه ساختمانها اولین اولویت در مصرف بهینه انرژی ساختمان می باشد که متاسفانه با وجود پیشرفتهای زیاد در این صنعت ، این مورد ساده و پر اهمیت در بسیاری از موارد رعایت نمی شود .

2 thoughts on “موقعيت پنجره دوجداره در ساختمان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *