سازگاري با محيط زيست و سلامت

رواج استفاده از پنجره هاي آلومينيومي به اين دليل بود كه تصور مي شد آلومينيوم قيمت پايين تري نسبت به پنجره هاي چوبي دارد و مي تواند حافظ محيط زيست باشد. اما بعدا مشخص شد كه در فرايند ساخت درب و پنجره هاي آلومينيومي و در هنگام فراوري آلومينيوم مواد شيميايي و سمي زيادي توليد مي شود كه محيط زيست را به خطر مي اندازد. برخي از اين مواد سمي كه از طرف سازمان جهاني بهداشت و امنيت شغلي سرطان زا و خطرناك اعلام شده اند chromate baths ، acrulic ، nickel astate و … هستند.

اما Vinyl كه از پلاستيك PVC ساخته مي شود داراي خواصي است كه آن را ازآلومينيوم متمايز و برتر مي كند. جداي از مسئله پايداري و مقاومت بسيار بالاي Vinyl ، در طي فرايند ساخت درب و پنجره upvc هيچ نوع مواد سمي متصاعد نمي شود و همچنين Vinyl كه به هر دليل از گردش توليد كارخانه خارج شود ، بازيافت مي شود.

درب و پنجره upvc

درب و پنجره upvc

امروزه در كشورهاي پيشرفته جهان ، وينيل به عنوان جايگزين مناسبي براي آلومينيوم شناخته شده است و با استفاده از اين ماده آلودگي هاي زيست محيطي ناشي از ساخت پنجره هاي آلومينيومي كاهش چشمگيري پيدا كرده است.
مقايسه پنجره آلومينيوم با وينيل
عايق حرارتی

آلومینیوم رسانای گرماست و حرارت را به خوبی از خود عبور می دهد. مثلا در ساخت رادیاتورهای ساختمان که برای گرمایش استفاده می شود از آلومینیوم استفاده می کنند. استفاده از پنجره های آلومینیومی باعث می شود که حرارت داخل خانه و محل کار به آسانی به بیرون رود و اتلاف انرژی بسیار زیادی بوجود بیاید. برای حل این مشکلات کارخانه های تولید کننده پنجره های آلومینیومی ، به درب و پنجره خود ماده ای به نام ترمال بریک – Thermal Break اضافه می کنند. اضافه کردن این ماده به فریم پنجره اگرچه باعث افزایش میزان عایق بودن پنجره می شود ، اما یکپارچگی فریم پنجره را از بین می برد. علت این امر تفاوت انسجام و محکمی این ماده با آلومینیوم است. اما بزرگترین مشکل این راهکار ، افزایش قیمت بسیار زیاد این نوع از پنجره های آلومینیومی است.

در مقابل وینیل به طور طبیعی عایق حرارت است. در سرمای زمستان فریم پنجره های شما همچنان گرم می ماند و اجازه خارج شدن هوای مطبوع خانه به بیرون را نمی دهد. یکی از خصوصیات ویژه پنجره upvc امکان ساخت پنجره از پروفیل های چند حفره ای – Multi Chambered است که این حفره ها باعث تقویت بیشتر عایق بودن پنجره می شود. حفره ها در پنجره جنس وینیل با عایق مخصوصی احاطه شده است که برخلاف حالت حفره ها در پنجره های آلومینیومی ، هوای بیرون را به داخل انتقال نمی دهد.
ماندگاری

با وجود اینکه آلومینیوم در مقابل زنگ زدگی مقاوم است اما خوردگی و پوسیدگی در آن بوجود می آید. رنگ روی آلومینیوم هم به مرور زمان دچار تغییر می شود. در شرایط آب و هوایی بد ، حتی امکان شکستگی فریم پنجره نیز وجود دارد. پنجره های آلومینیومی در مقابل آلودگی های طبیعی هوا ، گازها و بخارهای نمکی ، کودهای شیمیایی و … از خود مقاومت کمی نشان می دهند و رسانایی این ماده باعث افزایش میعان گازها در داخل خانه می شود.

در مقابل پنجره upvc پوسیده و ورقه ورقه نمی شوند. به علت اینکه اتصالات این پنجره ها به هم جوش می خورند ، مقاومت بالاتری نسبت به پنجره های آلومینیومی دارند که با بست های مکانیکی به یکدیگر متصل می شوند. خراش های سطحی روی بدنه پنجره که ممکن است به علت استفاده روزمره بوجود بیاید به این علت که رنگ تمام پروفیل پنجره یکسان است ، نشان داده نمی شود. در مجموع مقاومت این نوع از پنجره ها بالاتر است و می تواند انتخاب قابل اطمینان تری نسبت به پنجره های آلومینیومی باشد.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *