شيشه دو جداره

شيشه دوجداره

شيشه دوجداره صنعتي
شيشه دوجداره از چسباندن دو لايه شيشه كه به طور موازي قرار گرفته اند تشكيل مي شود .

بين دو لايه شيشه يك پروفيل آلومينيومي ظريف ( spacer)قرار داردكه از ماده رطوبت گير (سيليكاژل)پر شده است .

فضايبين شيشه ها را مي توان با هوا يا گاز آرگون (عايق حرارتي) وهمچنين گازSF6 (عايق صوتي) ويا تركيبي از هردو با فشاري تقريبا معادل فشار هوا پرنمود .

بدين ترتيب از انتقال گرما وسرما ونفوذ سر وصدا به داخل ساختمان به ميزان چشمگيري كاسته مي شود.

خصوصیات وویژگیهای شیشه دوجداره:

1-عایق حرارتی:

یکی از مهمترین عوامل تلفات انرژی حرارتی ساختمان عبور گرما از شیشه تک جداره ونشت هوای گرم به بیرون از طریق درزهای درب وپنجره است.با استفاده از پنجره هایی با شیشه های دو جداره وقاب استاندارد درزبندی شده می توان تا حد زیادی از تلفات انرژی گرمایی جلوگیری کرد.

2-عایق صوتی:

انتقال صداهای ناهنجار به فضای داخلی ساختمان در دنیای امروز بخش عمده ای از مشکلات زندگی در شهرهای بزرگ به شمار می رود.

آلودگی صوتی واثرات زیان آور آن در واکنش اجتماعی وسلامتی شهروندان به خوبی قابل مشاهده است.
فاصله مناسب بین دو لایه شیشه وتزریق گاز به داخل آن شدت آلودگی صوتی در فضای داخل ساختمان را به 30 تا 35 دسی بل(dB) کاهش داده ومحیطی آرام را برا ی زندگی فراهم می کند .

_______________________________________________

مزایای استفاده از شیشه دوجداره:

1- کاهش اتلاف حرارتی وکنترل دمای محیط

2- عایق بودن صوتی وکاهش میزان سروصدا

3- کاهش نم زدگی در سطوح شیشه

4- ایمنی بیشتر

هزینه اضافی بابت شیشه دوجداره نسبت به شیشه معمولی به دلیل صرفه جویی در مصرف انرژی به سرعت بازگشت وجبران خواهد شد.

_______________________________________________

شیشه دوجداره

استفاده از شیشه دو جداره به دلیل حفظ انرژی حرارتی – برودتی و کاهش آلودگی صوتی در پنجره ساختمان بیمارستان ها ، کتابخانه ها ، موزه ها ، و ساختمانهای حاشیه خیابان های پر تردد کار برد وسیع دارند . اخیرا برای ایمنی وآسایش بیشتر پنجره وسایل نقلیه عمومی مانند واگن های قطار و اتوبوس های بین شهری نیز با شیشه های دو جداره تجهیز شده اند . میانگین سر و صدا در شهرهای بزرگ در حدود 65 تا 70 دسیبل است . این در حالی است که شدت صوت مجاز برای بیمارستان ها و محیط هایی از این قبیل حداکثر 39 دسیبل است . شیشه های دو جداره می توانند شدت صوت را حدود 50 دسیبل کاهش دهند . و آن را به مرز 20 تا 30 دسیبل برسانند . علاوه بر این شیشه های دو جدارهانتقال گرما را به شیوه های گوناگون و با رعایت نمودن اصول مهندسی تا حد زیادی کاهش میدهند . لایه های هوای خشک که خود عایق طبیعی محسوب می شوند بین دو جداره شیشه محبوس مس شود . که قابل مقایسه با یک پوشش فایبر گلاس است .

_______________________________________________

مراحل تولید شیشه دو جداره:

1- برش اتوماتیک شیشه:

برش شیشه ها توسط دستگاه تما م اتوماتیک cnc انجام میگردد و قابل برنامه ریزی بودن این دستگاه امکان برش شیشه به اشکال مختلف رافراهم می سازد.

2- خم کاری قاب های آلومنیومی (spacer ):

قابهای آلومنیومی مورد مصرف در فرایند تولید شیشه های دو جداره ، با تنوع رنگ فراوان از آلیاژ مخصوصی ساخته شده که به راحتی قابل خم شدن است .این توانایی کمک می کند تا قاب به کار رفته در بین دو شیشه کاملا یکپارچه بوده و از مصرف گوشه های پلاستیکی اجتناب شود . کلیه مراحل ساخت این قابها با توجه به ابعاد شیشه و به صورت کاملا اتوماتیک انجام می شود و انتخاب ضخامت این قابها با توجه به ملاحظات فنی صورت می گیرد .

3- تزریق مواد رطوبت گیر:

تزریق این مواد با توجه به خصوصیات ذیل انجام می شود:

الف : میزان تزریق مواد توسط دستگاه اندازه گیری می شود .

ب : تزریق (desicant) د ر شرایط بسته و تخلیه شده از هوا صورت می گیرد تا قابلیت جذب رطوبت هوای بین دو جداره شیشه برای این ماده باقی بماند و این موادقبل از استفاده اشباع نشود.

4- شستشوی شیشه:

شستشوی شیشه در داخل دستگاه و با استفاده از مواد شوینده خاص و آب مقطر انجام شده و هر گونه اثری از چربی ، از سطح شیشه برداشته می شود.

5- خشک کردن شیشه:

شیشه در داخل ماشین خشک کن ، خشک میشود تا هیچ گونه لکه ای بر سطح شیشه باقی
نماند.

6- سیستم نصب قاب آلومنیومی:

مرحله شستشوی شیشه توسط اپراتور انجام شده و سپس شیشه وارد پرس می شود تا دو لایه شیشه بر روی قاب آلومنیومی پرس شود.

7- برداشت پوشش (coating) از روی شیشه های رفلکس:

در شیشه های رفلکس ، که به لحاظ زیبائی و خواص نوری ویژه میزان مصرف گسترده ای نسبت به سایر شیشه ها دارد ، چسبندگی مواد درزگیر به سطحی از شیشه که پوشش آینه ای (coating) دارد ، بسیار پایین است و در کوتاه مدت این چسبندگی کاملا از بین خواهد رفت . در محل درزگیری ( اتصال قاب آلومنیومی به شیشه ) ،(coating) روی شیشه با دستگاه مخصوصی برداشته می شود تا از چسبندگی مواد درزگیر به سطح قابل قبول رسیده و کیفیت عایق بودن شیشه ها در سطح استاندارد باقی بماند .

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *