نقش مهم اندازه‏ گيري در ساخت درب و پنجره دوجداره

اشخاصي كه جهت اندازه گيري محل نصبدرب و پنجره دوجداره به كار گرفته مي شوند بايد افرادي تحصيلكرده و داراي نگاهي دقيق در طراحي و توجه به هارموني نماي ساختمان باشند.

دقت در اندازه گيري

گاهي اوقات شخص اندازه‌ گير در اثر تكرار نگاه به متر، اندازه‌هاي نزديك و مشابه به يكديگر را (مانند عدد 1025 ميلي‌متر با 1250 ميلي‌متر) اشتباه مي‌كند. براي جلوگيري از اين اشتباه بهتر است هميشه در هنگام خواندن متر ابتدا اندازه را به سانتي‌متر بخوانيد يعني 102 سانتي‌متر و سپس نگاه كنيد چند ميلي‌متر از 102 رد شده است و آنگاه عدد 5 ميلي‌متر را در كنار 102 بنويسيد كه مي‌شود  5 – 102  كه بدين صورت امكان اشتباه در اندازه خواني كمتر خواهد شد.

اندازه ‌گير بايد براي جلوگيري از اشتباه در اندازه‌ گيري عرض و ارتفاع پنجره ها به برخي نكات توجه داشته بايد در همه پنجره ها ابتدا عرض و سپس ارتفاع را اندازه گيري كند. در هنگام نوشتن اندازه‌ها نيز ابتدا عرض و سپس ارتفاع را يادداشت كنيد تا عوض شدن عرض و ارتفاع باعث اشتباه نشود .

درب و پنجره دو جداره

درب و پنجره دوجداره

باید هم عرض و هم ارتفاع را از سه نقطه اندازه گیری کند  . در عرض پنجره  به ترتیب از گوشه راست ، مرکز و گوشه چپ اندازه گیری و اندازه ها را یادداشت کند  پس از کنترل هر سه ابعاد اندازه‌گیری شده با هم، معمولا کوچکترین ابعاد برداشت شده را ملاک عمل قرار می دهند. در ارتفاع نیز به همین ترتیب از پایین به بالا عمل می کنیم

معمولا اندازه وسط فریم را نسبت به دو اندازه پایین و بالا ترجیح می‏دهیم زیرا تجربه نشان داده است که در هنگام ساخت و نصب فریم‌های انتظار که پنجره قرار است روی آن‌ها نصب شوند حدود 5 میلی‌متر در قسمت وسط عرض کمتر می باشد و این فریم ها از قسمت وسط به سمت داخل شکم می‏دهند. در نتیجه اندازه وسط معمولا کوچکترین انداژ می باشد .

دقت اندازه‏ گیر در طرح بازشوها

درمعماری‌های جدید از سقف کاذب و گچبری‏های مختلف در آشپزخانه، اتاق‏ها یا سالن پذیرایی در بالای پنجره به شکل‏های مختلف استفاده می‏شود. مانند محل نصب پرده دربالای پنجره‏های اتاق‏های خواب و پذیرایی ، برای پوشاندن میل پرده‌ها و همچنین در آشپزخانه‌ها جهت شکست در طراحی سقف و نورپردازی .

اجرای تمام این مراحل ممکن است بعد از اندازه‏گیری جهت ساخت پنجره ها صورت گیرد.

به همین جهت باید از مهندس پروژه در مورد احتمال اجرای این موارد سوال شود که آیا طراحی در مورد محل نصب پرده ‏ها یا پایین آمدن سقف انجام شده یا خیر. پس از اطمینان از آخرین طراحی‏ها و تغییرات، اندازه‏گیری را آغاز نمایند و چنانچه مهندس پروژه تغییرات طراحی خود را اعلام کرد، با در نظر گرفتن کتیبه در بالای پنجره باید از گیر کردن بازشو ها به گچ بری ها جلوگیری کرد.

یکی دیگر از مواردی که مرتبا باعث گرفتاری می‏شود، آشپزخانه‏ های پروژه است. در اکثر موارد هنگامی که اندازه‏ گیر وارد آشپزخانه می‏شود (بیشتر در مورد پروژه ‏های نوسازی) هنوز کابینت، سینک و شیرآب نصب نشده است و به همین دلیل بازشوی پنجره ها را طوری طراحی می‏کنند که پس از نصب، لنگه بازشو با علم شیر برخورد می‏کند .

باید در هنگام اندازه‏ گیری به این موارد توجه کامل صورت گیرد  و از مهندس ساختمان در این خصوص پرسیده و سپس طراحی شود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *